گزارشی تصویری از احیا و مرمت مجموعه حسن پادشاه تبریز

اختصاصی تبریزمدرن:چند ماهیست  احیای مجموعه بزرگ تاریخی و فرهنگی ‘حسن پادشاه’ تبریز  توسط میراث فرهنگی استان در دست مرمت میباشد.

به گزارش تبریزمدرن، با اقدامات ارزشمند و به موقع میراث فرهنگی میدان حسن پادشاه( که قسمتی از میدان بزرگ صاحب الامر تبریز میباشد) از نابودی کامل نجات یافته و عملیات مرمت حجره ها و طاقها و رواقهای پیرامونی میدان و طاقهای مسجد و حمام تاریخی پیرامونی این میدان  به خوبی اجرایی میشود که انتظار میرود تا پایان سال جاری مرمت مجموعه حسن پادشاه به اتمام برسد.

مرتضی آبدار در گفت و گویی، اظهار کرد: برای ساماندهی و مرمت میدان صاحب الامر هماهنگی و همکاری های میراث فرهنگی استان با اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری تبریز با هدف اجرایی شدن طرح احیای میدان بزرگ حسن پادشاه در حال انجام است، اما باید توجه داشت که اجرای این طرح زمان بر بوده و نیازمند آزادسازی این مغازه ها است.
وی افزود: در صورت تملک واحدهای تجاری واقع در مسیر بین مسجد حسن پادشاه و میدان صاحب الامر، احیای میدان بزرگ که بر اساس شواهد و اسناد تاریخی بزرگتر از میدان نقش جهان اصفهان است، میسر خواهد شد.
آبدار با اشاره به فعالیت های میراث فرهنگی استان برای مرمت میدان حسن پادشاه، گفت: این طرح با تزریق پنج میلیارد ریال اعتبار آغاز شده و اکنون پیمانکار مربوطه در محوطه مجموعه مشغول به کار است.
وی با بیان اینکه پیشتر اعتباری معادل دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت مسجد، حمام و مدرسه حسن پادشاه اختصاص یافته بود، ادامه داد: عملیات مرمت مسجد دو سال و مرمت مدرسه نیز در چهار ماه آینده به پایان می رسد.
شایان ذکر است  مجموعه صاحب الامر با گستره ۱۶۰ هزار مترمربع در دوره حکومت آق‌ قویونلوها ساخته شد که وسعت آن ۲ برابر میدان نقش جهان اصفهان است و میدان حسن پادشاه قسمتی از این میدان بزرگ میباشد
متاسفانه امروزه از این میدان بزرگ و بی بدیل محوطه ‌ای کوچک با بنای مسجد صاحب الامر، مدرسه اکبریه و مخروبه ‌ای از مسجد و مدرسه حسن پادشاه بر جای مانده است.
‘اوزون حسن آق‌ قویونلو’ در این میدان از قشونی به استعداد بیش از ۳۰ هزار نفر سان می‌ دید و قبر این فرمانروا در همین مجموعه قرار دارد.
مجموعه تاریخی حسن پادشاه به مدت ۴۰۰ سال محل و مقر حکومت و فرماندهی جهانشاه، اوزون حسن،‌ شاه ختایی و شاه طهماسب صفوی بوده است.
شاردن سیاح فرانسوی در سال ۱۰۸۲ هجری قمری و روزگار سلطنت شاه سلیمان صفوی در تبریز از این میدان دیدن کرد و درباره آن نوشته است: ‘میدان تبریز بزرگ‌ ترین میادین عالم است که من دیده‌ام و خیلی بزرگ‌ تر از میدان اصفهان می ‌باشد.
ترکان در این محل چندین بار ۳۰ ‌هزار عسکر (سرباز) برای جنگ آراسته ‌اند. همه روزه شامگاهان این میدان انباشته از عامه مردم است که برای تفریح و تماشای نمایش هایی که در آنجا به معرض تماشا گذارده می‌ شود، جمع می‌گردند.

 

 

 

 

 

 

38
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۰ پاسخ

 1. ممد گفت:

  انشاا همه مجموعه مرمت و بازسازی بشه
  ۱۶۰۰۰۰ مترمربع

  9

  0
 2. امیر ناصر گفت:

  تا جایی که یادم میاد وخوندم میدان حسن پادشاه ۲ برابر نقش جهان بود اما این چیزی که در تصاویر دیده میشود یک دهم آنهم نیست

  12

  0
 3. Arash گفت:

  کسی که مجوز اون مغازه هارو داده خیانت کرده حالا چند تا مغازه باید تملک شن؟
  باید زودتر اون مغازه ها تملک شن و تخریب شن
  واقعا احیایی میدان صاحب الامر از نیاز های تبریز هستش

  10

  0
 4. تبریز گفت:

  این مکان از اسمش معلومه مجموعه هستش و نباید عجله بکنن
  حمامهای تاریخی – کاروانسراها باید فاز بندی بشه و با دقت مرمت و احیا بشه

  12

  0
 5. تبریز گفت:

  بسیاری از خانه های زشت و آپارتمانها به اراضی این مجموعه تجاوز کردن باید کاری صورت بگیره
  واقعا همتی بشه میشه اون میدان با شکوه رو احیا کرد ولی نه با عجله فازبندی

  10

  0
 6. تبریز گفت:

  باید تاریخ شهرت رو بدونی اگه تاریخ رو بازگویی نکونیم محکوم به فناییم
  این میدان سر آغاز ساخت میدانهای بزرک در ترکیه سلطان احمد -نقش جهان و مهمتر از همه تجار اروپایی با الگو گرفتن از این میدان عظیم میدانهای قرون وسطی رو ساختن در آلمان ایتالیا فرانسه امروزی باید اینارو مردم تبریز بدونن و مسولین این مدان خیای مهمه باسه جذب توریست کاروانسراها در حال تخریب هستن میشه هتل بشه حمامهای چایخانه بازار یه چیز عجیبی تو معماری هستش قدرش باید دونست و با دقت احیا شد

  8

  0
 7. Aydin گفت:

  مهندس از وضعیت گراند هتل خبری داری؟؟؟ کی قراره بازسازی بشه؟

  7

  0
 8. خسروقدیم گفت:

  ای کاش فعلا با این وضعیت اقتصادی که مقبره الشعرا تعطیله .ربع رشیدی که هیچ.باقی اثار تاریخی شهر که به باد نیستی گرفته شدن حداقل شهرداری هم ی همتی کنه تا با همکاری میراث حداقل اینجا رو بیشتر بهش توجه کنیم که حداقل این یکی ی خورده جان بگیر والله به دین به پیغمبر حیفه این میراث مال یهودیا نیست مال همین ملته شوخی نیست ۸۰۰ سال تاریخ پشت اینجا هست اخه تا کی بی مهری…..

  5

  0
 9. تراختورچی گفت:

  امیدوارم بعدا پا پس نکشن و بتونن حتی بهتر و بزرگتر از میدان نقش جهان بسازن

  5

  0
 10. Ramtin گفت:

  فقط به بزرگی میدان نیست بنا

  های اطراف میدان نقش جهان از عظیم ترین بنا های تاریخی ایرانند

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo