مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی: مجموعه عمارت نصریه سلطان حسن تبریز احیا می شود

مجموعه عمارت نصریه سلطان حسن تبریز احیا می شود

تبریز- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات مرمتی در حال انجام مجموعه تاریخی حسن پادشاه، نسبت به احیا کامل این مجموعه ابراز امیدواری کرد.

به گزارش تبریزمدرن این مجموعه در بر شمالی میدان صاحب آباد قرار دارد که در سالهای گذشته خیابان دارایی این میدان را بریده است. باقیمانده این مجموعه که امروزه به نام صاحب‌الامر میدانی(میدان صاحب الامر) معروف است از مجموعه‌های تاریخی و ارزشمند ایران است. طبق بررسی‌های انجام شده این مجموعه حدود یک قرن مرکز حکومت ایران و مقر فرماندهی پادشاهان قراقویونلو و آق قویونلو تا زمان شاه طهماسب دومین پادشاه صفوی بوده است.

محل استقرار میدان صاحب آباد در واقع باغی مربوط به صاحب دیوان وزیر ایران در دوره ایلخانی بود که جهانشاه قراقویونلو دولتخانه حکومت ایران را از ششگلان به این محل منتقل کرد و سلطان حسن و سلطان یعقوب آق قویونلو در دولتخانه ساخت و سازهای بسیاری نمودند و در این زمان میدان صاحب آباد که در شرق دولتخانه قرار داشت با اتصال به بازار و بناهای مذهبی و حکومتی، سرآغاز شیوه ای کامل از میدانهای ایرانی شد که بعدها در قزوین و اصفهان ایجاد گردید.

مجموعه نصریه که در داخل میدان صاحب آباد قرار داشت در دوره حکومت آق قویونلوها ایجاد شده است. سلطان حسن آق قویونلو قصد ساختن این مجموعه را داشت اما مرگ وی مانع از این اقدام گردید و سپس پسرش سلطان یعقوب موفق به این کار شد و آن را به نام پدرش “نصریه سلطان حسن” نام نهاد. این مجموعه از مسجد جامع، مدرسه، بیمارستان، مقبره و زاویه، غسالخانه و باغ تشکیل شده است.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی ظهر امروز سه شنبه در ارتباط با این مجموعه به خبرنگاران و اصحاب رسانه بیان کرد: عمر مجموعه حسن پادشاه به ۵۵۰ سال قبل می‌رسد که بر اثر زلزله، ۲۰۰ سال پیش این مجموعه تخریب و در اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار، این ویرانه‌ها با کیفیت پایینی بازسازی شد.

آبدار با بیان اینکه عملیات مرمت و بازسازی مجموعه صاحب آباد تبریز به طور رسمی از اواخر دهه ۸۰ آغاز شده است، ادامه داد: پس از مطالعات و پژوهش های تخصصی، مرمت و بازسازی این مجموعه پس از تصویب  شورای فنی اداره کل و شورای راهبردی مجموعه جهانی بازار تبریز، عملیات مرمت آناستیلوز (بازسازی و بازپیرایی شکل اصلی بنا با قراردادن پازلی قطعات باقی مانده از بنای تخریب شده بر روی هم) در بخش گنبدخانه این مجموعه با مشارکت تیم فنی معاونت میراث فرهنگی استان آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات مرمتی این مجموعه در سال های اخیر با فراز و فرودهای متعددی به سبب کمبود اعتبارات مواجه بوده، سال ۹۷ را آغازی دوباره در راستای احیا و مرمت این مجموعه تاریخی بیان کرد و گفت: در سال  ۹۷ با مدیریت اعتبار سال ۹۶ و ۹۷ مرمت معماری بخش شمالی و جنوب غربی مدرسه این مجموعه آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه به مراحل در حال انجام در مجموعه تاریخی عمارت نصریه واقع در میدان صاحب آباد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر طبق مصوبات شورای فنی اداره کل و شورای راهبردی بازار تبریز، پژوهش ها و عملیات مرمتی لازم برای آناستیلوز ایوان و حجره و غرفه های که پیش از این تخریب شده بود آغاز شده است.

آبدار افزود: مرمت حجره های جنوب شرقی و مسجد شرقی (مسجد شاه طهماسب) و غسالخانه و مقبره دارای پیشرفت بیش از پنجاه درصد می باشند و همچنین ادامه مرمت این بخش ها پس از گذراندن مراحل پژوهشی از دیگر برنامه های در حال اجرا در مجموعه نصریه عنوان کرد.

وی ادامه داد: پس از تایید شورای فنی و راهبردی بازار تبریز، عملیات ایجاد پوشش حفاظتی موقت بخش ایوان و حجره های شرقی، همچنین پوشش حفاظتی گنبد خانه برای جلوگیری از آسیب های احتمالی بر اثر بارش آغاز و تکمیل خواهد شد.

27
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

 1. Arash گفت:

  انشالا که مرمت شه و اون مغازه میوه فروشی از اون منطقه جمع و تملک شه واقعا اونجا باید زودتر اباد شه

  11

  0
 2. ناشناس گفت:

  کانال تاریخ دانشگاه تبریز فرزانگان و فرهیختگانش https://t.me/tarixdanesgahtabriz

  0

  0
 3. تراختورچی گفت:

  امیدوارم کل میدان دوباره بازسازی البته با کیفیت بهتر انجام بشه حتی بهتر از میدان نقش جهان اصفهان فقط همت وارادهی مسئولان رو میطلبه که بشه بزرگترین و قدیمی ترین میدان شهری ایران حتی شنیدم از نقش جهان هم قدیمی تره اگه همت کنن همه چی انجام میدن می تونن خیابان رو که این پروژه در واقع این میدان نصف کرده از زیر این بنا رد کنن و هم جلوه قدیمی رو بازسازی میکنن و هم با عصر جدید تطبیقش میدن در واقع یه زیر گذر جدید که رو ی ان بنای تاریخی وجود داره میتونه بشه اصلا خیابانو مسیرشو تعییر بدن این مجموعه باید ارزشش بیشتر از اینها حفظ میشد و البته حفظ باید بشه

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo