از باغ شهر تبریز چه مانده که به خود می‌بالیم؟!/ سرانه فضای سبز در تبریز ۱۵.۵ متر است

از باغ شهر تبریز چه مانده که به خود می‌بالیم؟!/ سرانه فضای سبز در تبریز 15.5 متر استدر حالیکه تبریز لقب باغ شهر را دارد و مدیرعامل سازمان پارک‌ها سرانه فضای سبز را ۱۵,۵ متر اعلام کرده است، شهرهایی مانند اصفهان سرانه فضای سبز بالای ۲۵ متر دارد.

به گزارش تبریزمن،  خیلی نیازی نیست که کلمه “باغ شهر” را در وصف تبریز شنیده باشید تا بدانید تبریز در قدیم باغ شهری بود که باغاتش در بین همگان معروف بوده‌ بلکه کافیست پای صحبت‌های موسپیدان این شهر بنشینید تا از گذشته سر سبز شهر اولین‌ها برایتان بگویند. از آنجایی که هر نقطه‌ای از تبریز باغاتی وسیع داشت و هنوز پای خانه‌های سر به فلک کشیده به این شهر باز نشده بود.

شاید اگر خاطرات پدرانمان را مرور کنیم مانند من به خاطرات سرسبزی تبریز می‌رسیم همانجایی که پدرم از پنجاه سال پیش و باغ بودن تمام اطراف محله‌های قدیمی مانند مارالان می‌گفت و اینکه برای یک دانش آموز ابتدایی چه خوفی داشت گذشتن از بین این باغات و رسیدن به زنگ تحصیل و یا همین منطقه‌ای که نامش امروز خیابان عارف است و مقبره الشعرای تبریز در آن قرار دارد تا همین سی یا چهل سال قبل به قدری آب داشته و سر سبز بوده که کسی به فکر ساخت منزل مسکونی در آن نبود.

زمان گذشته و حال تمام مناطقی که روزی جایی برای سکنی نبودند جای سرسبزی‌شان را به برج‌های بلند مرتبه داده‌اند و دیگر تبریز نفس نمی‌کشد! نفس‌های تبریز در روزهای سرد سال خیلی زود به شماره می‌افتد و این نتیجه سالها بالیدن به لقب باغ شهر است در حالیکه دیگر خبری از آن باغ شهر وجود ندارد.

شهردار تبریز: تبریز در زمینه فضای سبز دچار مشکل است

ایرج شهین باهر روز گذشته در جلسه شورای شهر تبریز با اشاره به اهمیت توسعه فضای سبز در شهر تبریز عنوان کرد: شهر تبریز در زمینه فضای سبز، دچار مشکل بوده و بر این باور هستیم که حرکت جهادی برای توسعه فضای سبز در کلانشهر تبریز احساس می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به عملکرد شهرداری در حوزه احداث پارک‌ها گفت: تا به امروز توجه ویژه‌ای به این حوزه داشته‌ایم و تا پایان امسال نیز بیش از شش پارک با مساحتی بالغ بر دو هکتار به بهره برداری خواهد رسید.

شهردار کلانشهر تبریز اضافه کرد: امیدواریم در دوره فعالیت شورای پنجم بتوانیم حداقل در یکی از شاخص‌ها به موفقیت‌های بیشتری دست یابیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها: سرانه فضای سبز تبریز ۱۵.۵ متر است

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز خرداد ماه امسال در خصوص سرانه فضای سبز تبریز اظهار داشت: هم اکنون سرانه فضای سبز تبریز بدون لحاظ فضاهای سبز نیروگاه ها، پادگان ها و اداره های مختلف ۱۵.۵ مترمربع است.

وی افزود: اگر در محاسبه میزان سرانه فضای سبز تبریز این فضاها نیز محاسبه شود بدون ‌شک سرانه به بیش از ۲۰ متر مربع می رسد.

مدبر تصریح کرد: در بحث‌های مختلف میزان فضای سبز تبریز با کلانشهرهای دیگری مانند مشهد و اصفهان مقایسه می شود در حالی که موقعیت اقلیمی این شهر بسیار متفاوت تر از این شهرهاست.

وی اضافه کرد: از رویکردهای اساسی این سازمان در فضای سبز، تلفیق بحث سلامت شهری با اوقات فراغت شهروندان در استفاده از فضاهای سبز است.

مدبر ادامه داد: هم اکنون تعدادی از این الگوها در انبوه کاری های شهری مانند تپه های رشیدیه و باغمیشه، عباس میرزا، آرپا دره سی و یادگار امام (ره) ایجاد شده است.

این آمار در حالی است که سرانه فضای سبز در اصفهان به ازای هر اصفهانی ۲۵.۲ متر و در شیراز ۲۳ متر است و این فاصله بیش از هشت متری با کلانشهر تبریز دارد.

وقتی پیگیری‌ها جواب نمی‌دهد

برای اطلاع از آخرین آمار سرانه فضای سبز تبریز و بیشترین و کمترین سرانه فضای سبز در مناطق مختلف مکررا با دفتر رئیس اداره توسعه فضای سبز سازمان پارکهای تبریز تماس گرفتیم اما تنها چیزی که نصیبمان شد صدای بوق‌ تلفن و عدم پاسخگویی بود.

13
2

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲۰ پاسخ

 1. آمار واقعی - راستگوئی گفت:

  بدبختانه همیشه کسی مسئول فضای سبز انتخاب شده که توان کتمان واقعیت ها دروغگوئی آشکار را داشته بشه مسول فضای سبز باید کسی باشه که علاقه و عاشق محیط زیست و فضای سبز باشه ..که در شهرداری کاملا برعکس انتخاب میشن و احتمالا از قسمت امور مالی و در آمد مسئولین فضای سبز انتخاب میشن …اگه شبکه های مجازی نبودن با این سرعت عملی که مسئولین فضای سبز شهرداری در راستای تخریب و نابودی باغات بشکل قانونمند و هدفمند داشتن همه باغات را نابود می کردن و در آمار فضای سبز داخل شهر با در نظر گرفتن فضای سبز عینالی و باغات خارج شهر و باغات سردرود فضای سبز پادگان ها و… سرانه فضای سبز داخل شهر تبریز را در کشور اولین اعلان می کردن !!!! یا ۱۵۰۰۰ پرسنل تحمیلی شهرداری تبریز که بیشترشان برای جیب خودشان کار میکنن تخریب و نابودی باغات و کتمان واقعیت نبود حداقل سرانه فضای سبز داخل شهر…. یعنی ادامه روند نا کار امدی برای تو سعه واقعی شهر …. در شهرداری فقط آقای جلالی است که معنی مردم و رفع نیازهای واقعی شهر را می فهمه ولی یک نفر در میان —-۱۵۰۰۰ نفر …. آقای جلالی مدبر را عوض کن

  7

  0
 2. ناشناس گفت:

  باید برنامه ریزی کرد تا متر به متر به فضای سبز تبریز افزوده بشه.

  4

  0
 3. ayda گفت:

  اقا پویا خواهشا دیگه از تصویر شبدری تومور گرفته افلاک نما پست نزارید حالمون بهم میخوره بخدا؛مایه ابروریزی شهره این عکس

  5

  0
 4. امیرم گفت:

  پویا جان گزارش خبرگزاری صدا و سیما در تاریخ نهم خرداد ماه امسال
  گزارش مکتوب؛
  مرثیه‌ای برای فضای سبز تبریز
  بحران فضای سبز تبریز با یک میلیون و ۷۷۳ هزار نفر جمعیت، روز به روز تشدید می‌شود.

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تنها دو روز از روز طبیعت(سیزده بدر) در فروردین ۹۷ گذشته بود که در تبریز؛ باغ شهر سابق و بتن شهر کنونی، خبر قلع و قمع درختان ۴۰-۳۰ ساله محله‌ای در شهرک زعفرانیه در شهر پیچید …
  مرثیه‌ای برای فضای سبزساکنان محله، اعتراض گسترده‌ای به قتل عام درختان محله اشان داشتند، به طوری که علاوه بر پخش گسترده این اعتراضات در فضای مجازی، پای دوربین‌ها و خبرنگاران هم به ماجرا باز شد، اما انعکاس این خبر تلخ، تاثیری بر سرنوشت تلخ درختان تنومند فضای سبز در آن روز غم انگیز نداشت.
  حال بعد از گذشت روز‌ها از این ماجرا، باز گذرمان به محله مذکور افتاد.
  جای خالی درختانی که روزگاری در این محل سر به فلک ساییده بودند، قلب و روح آدم را آزار می‌دهد.
  گویا پا به قبرستانی سوت و کور گذاشته ای، بی روح و خالی از زندگی و سبزینگی.
  خاک هنوز خودش را پیدا نکرده، ریشه‌های درختان بدجور از بیخ کنده شده است.
  روی سر درِ یکی از خانه‌های محل، بنر تسلیت سیاه رنگی نصب شده که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، ” تسلیت به فضای سبز، به یاد ۱۲۰ اصله درختی که در ۱۵ فروردین ۹۷ قلع و قمع شد ”

  مرثیه‌ای برای فضای سبزدر این خانه را که می‌زنم، مردی در را باز می‌کند، او همان پیرمردی است که در روز حادثه، با غم و اندوه فراوان گریه می‌کرد و اشک می‌ریخت.

  قتل عام درختان پارک زعفرانیه در ۲ ساعت
  او که از سال ۱۳۶۰ ساکن واحد مسکونی روبروی این فضای سبز است از آن روز پرماجرا چنین می‌گوید: در عرض ۲ ساعت با حکم قضایی و مراقبت کامل ماموران نیروی انتظامی و البته بدون اطلاع شهرداری تبریز، ۱۲۰ اصله درخت از ریشه کنده شد، تکه تکه شد و بر پشت نیسان‌ها بار زده و برده شد.

  در میان این گفت و گو همسایه دیگری هم به ما ملحق می‌شود و می‌گوید: همه اسناد و مدارک و نقشه‌های منطقه را داریم، اینجا از ۶۰ سال پیش که منطقه شیت بندی شده، به فضای سبز تبدیل شده بود.

  مرثیه‌ای برای فضای سبزاو حتی ۳ پلاک دیگر محله را نشان می‌دهد که در کنار فضای سبز قرار دارد و می‌گوید: این‌ها هم بخشی از فضای سبز اصلی بود، اما در طول ۳۰ سال، برای هر کدام پرونده‌ای ساخته و صاحب ملک تراشیدند که آن‌ها هم آمدند و آپارتمان ساختند و فروختند و الان محله و فضای سبزش همانند یک تکه پارچه وصله و پینه دار شده است چرا که ساختمان‌ها بدون رعایت قوانین شهرسازی و به صورت قارچ گونه رشد کرده و حریم فضای سبز هم به کلی نادیده گرفته شده است!

  مرثیه‌ای برای فضای سبزمرثیه‌ای برای فضای سبزهر چند این درختان آخرین بازمانده‌های فضای سبز ۲۰۰۰ متر مربعی شهرک زعفرانیه بودند، اما به یقین آخرین قربانیان تغییر کاربری کلانشهر تبریز نخواهند بود.
  همین است که تبریز نفس ندارد و از فراز شهر، تبریزی که روزگاری باغ شهر ایران لقب گرفته بود، خاکستری و بی روح دیده می‌شود، آن قدر بی رنگ و روح که حتی شهردار تبریز، آن را شهری فقیر می‌نامد و می‌گوید: تبریز، فقر فضای سبز دارد.

  فضای سبز محدود تبریز، دستخوش ناملایمت ها

  رئیس اداره پایش و نظارت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی هم می‌گوید: استاندارد سرانه فضای سبز برای هر شهروند در کشور ما ۲۵ متر مربع است و این رقم در داخل شهر تبریز ۴ و در حومه شهر ۸ و نیم مترمربع است، بر این اساس تبریزاز دیگر کلانشهر‌های کشور هم فقیرتر است، زیرا آن‌ها دست کم تا ۱۰ متر مربع سرانه دارند.

  مرثیه‌ای برای فضای سبزرضا فدایی در ادامه می‌گوید: همین فضای سبز موجود هم به صورت علمی و اصولی، مدیریت نمی‌شود چرا که مدیریتشان به پیمانکارانی سپرده شده که صلاحیت لازم و کافی را ندارند.
  به گفته او، علاوه بر این، فضای سبز موجود در تبریز با کم آبی‌های اخیر هم هماهنگی ندارد و سیستم آبیاری قدیمی و چمن کاری زیادی دارد، در حالیکه گزینه مطلوب برای تبریز، فضای سبز مشجر با گونه‌های متناسب با اقلیم کوهستانی و سرد شهر است که بتواند در همه فصول سال، پابر جا بوده و هوای تازه به کالبد شهر و شهروندان بدمد.

  آمار آمالی از سرانه فضای سبز و پارک های محله ای تبریز !
  مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز، به انبوه سوالات ما و شهروندان پاسخ درستی نمی‌دهد و می‌گوید: با توجه به وجود فضای سبز گسترده در داخل پادگان ها، مراکز آموزش عالی و برخی ادارات و کارخانه ها، هم اکنون سرانه فضای سبزدر تبریز ۱۶.۵ متر مربع است!

  علی مدبر، احتمالا چمن کاری ناخوش احوال زمین‌های فوتبال تبریز را هم به حساب سرانه فضای سبز شهروندان این کلان شهر گذاشته، چون سرانه نهایی را ۲۰ مترمربع اعلام می‌کند و معتقد است در طول سال‌های گذشته، اقدامات زیادی برای افزایش سرانه فضای سبز کلانشهر تبریز صورت گرفته و ما هم اکنون ۲۶۵۰ هکتار فضای سبز داریم که ۶۵۰ هکتار آن داخل شهر قرار دارد!
  او همچنین می‌گوید: هم اکنون در تبریز ۲۴۰ پارک محله‌ای وجود دارد، در حالی که اغلب شهروندان تبریز چنین نظری ندارند، چرا که واقعیت این است که در بافت قدیمی شهر، تقریبا هیچ فضای سبز محله‌ای دیده نمی‌شود، حتی در شهرک‌های تازه احداث هم اوضاع به همین منوال است و خبری از دار و درخت و چمن نیست.
  مثلا یکی از ساکنان محلات شهرک باغمیشه تبریزمی گوید: تا چشم کار می‌کند آپارتمان است! نه مکانی برای نشستن افراد مسن هست و نه جایی برای بازی بچه ها! اگر کسی بخواهد پارک برود، مجبور است از بزرگراه عبور کرده و به آن طرف شهرک برود.
  صاحب یک بنگاه املاک در شهرک باغمیشه هم می‌گوید: تنها محدوده فضای سبز محله سال هاست به حال خود رها شده است.
  بنگاه دار جوان می‌گوید: مالکان این زمین ها، با شهرداری به توافق نمی‌رسند و با قصد و نیت تجاری سازی، مبالغ هنگفتی برای واگذاری زمین‌ها از فضای سبز مطالبه می‌کنند.

  همت شخصی برای ایجاد فضای سبز
  روبروی همین محدوده فضای سبز شهرک باغمیشه، مردی که ۱۵ سال است سوپرمارکتی را اداره می‌کند، از نبود کمترین فضای سبز که حق مسلم هر شهروندی است به ستوه آمده و خودش دست به کار شده و فضای سبز کوچکی در اطراف مغازه اش ایجاد کرده است.

  او می‌گوید: همین فضای سبز کوچک هم با هزینه شخصی خودم و تشویق همسایه‌ها شکل گرفته است و شهرداری منطقه حتی برای تامین آب و گل و درخت آن کوچک‌ترین کمکی نکرده است.
  به سراغ شهردار تبریز که خودش هم قبول دارد اوضاع فضای سبز تبریز خراب است می‌روم.
  ایرج شهین باهر می‌گوید: از وقتی شهر، وارد مرحله توسعه شده، همه به دنبال ساخت خانه اند نه کاشت درخت!‌

  شهردار تبریز در اندیشه توسعه فضای سبز تبریز
  می‌گویم این خانه‌ها مثل خوره به جان فضای سبز افتاده است، پاسخ می‌دهد: من تازه ۷ ماه است به عنوان شهردار در خدمت شهروندان تبریز هستم و تصمیم دارم از این به بعد اجازه قطع هیچ درختی را به هیچ کس و ارگانی ندهم، اتفاقاتی هم که اخیرا به قلع و قمع صد‌ها درخت منجر می‌شود، حکمشان سال‌ها قبل صادر شده است و کاری از دست من بر نمی‌آید!

  شهین باهر می‌گوید: تا جایی که بتوانیم فضای سبز را توسعه می‌دهم و با این که امکان توسعه فضای سبز در محلات قدیمی نیست و حتی تملک اراضی در این مناطق منتفی است، اما برای شهرک‌های جدید می‌توان کار‌های زیادی کرد، البته مطابق با طرح و نقشه اصولی و علم شهرسازی.
  به حرف‌ و قول‌های شهردار تبریز دل خوش می‌کنم و برای آگاهی از روند اجرای طرح جامع تبریز به سراغ مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی می‌روم، طرحی که پایه و اساس طرح تفضیلی شهر به شمار می‌رود تا بر مبنای آن توسعه پایدار تبریز شکل بگیرد.

  افزایش سرانه فضای تبریز در سایه طرح تفضیلی جدید
  توحید اخلاقی می‌گوید: در طرح جامع قبلی که هم اکنون در کلانشهر تبریز اجرا می‌شود، سرانه فضای سبز تحقق یافته ۴ متر مربع است، اما در طرح جدید که از سال ۹۳ پیگیر آن در شورای عالی شهرسازی و معماری هستیم، این عدد به ۱۲ خواهد رسید. (در عجبم چگونه مسئول فضای سبز تبریز، با صراحت و درایت سرانه کنونی فضای سبز تبریز را ۱۶.۵ مترمربع اعلام می‌کند!)
  اخلاقی زمان اجرای طرح جدید را منوط به اتمام ۳۱ پیش نیاز طرح می‌داند.
  با این حساب معلوم نیست این قضیه تا چند سال به درازا می‌کشد و تا چند سال دیگر حسرت فضای سبز بر دل تبریز سنگینی می‌کند.
  نگاهی به نقشه طرح جامع جدید و قدیم می‌کنم و می‌گویم: در طرح جدید همچنان محلات مسکونی ما از فضای سبز جدیدی برخوردار نیست و گویا قرار است سرانه مد نظر، تنها با احداث چند محدوده گسترده در حاشیه شهر، زیاد شود!

  مرثیه‌ای برای فضای سبزپاسخ اخلاقی قانع کننده نیست، چرا که می‌گوید: ارزش زمین مسکونی به قدری بالاست که در مقابل هر گونه قانون و استاندارد می‌ایستد!‌
  می‌گوید: شمال شهر تبریز به واقع در گذشته‌ی نه چندان دوری، فضای سبز گسترده‌ای داشته، اما به علت سودجویی و منفعت طلبی ها، امروز تبدیل به شهرک مسکونی شده است و نه تنها در این نقطه شهر، بلکه در جای جای شهر، مجتمع‌های مسکونی و تجاری متعددی به جای درختان سرسبز شهرمان سبز شده، قد علم کرده و سر به آسمان ساییده اند.
  به هر حال، ما در تبریز زندگی می‌کنیم، شهری که اغلب کودکانش پارکی برای بازی ندارند، شهری که نیمی از فصل‌های سرد سال را با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کند و ساکنانش به جای اکسیژن، دود و دم تنفس می‌کنند و اگر کسی هوای نفس تازه به سرش زد، باید به ارتفاعات و تفرج گاه‌های حاشیه شهر همانند عون بن علی یا ائل گولی برود.
  بسیاری از ما ساکنان کلانشهر تبریز، خوب می‌دانیم وقتی در و پنجره خانه هایمان را باز می‌کنیم، تا چشم کار می‌کند فقط آپارتمان می‌بینیم و خیابان و فراتر از آنها، هاله‌ای از غبار خاکستری که بر پیکر شهر چنبره زده و جلوی نفس کشیدنش را گرفته است.
  گزارش آماده انتشار است و باز خبر‌هایی به گوش می‌رسد…

  قطع درختان یکی از محلات تبریز با نقشه قبلی و بعد از چند ماه تزریق مواد خشکاننده به ریشه درختان…
  تخریب پارک بانوان در ولیعصر به بهانه ساخت مجتمع ورزشی …
  نمی‌دانم وقتی هوایی برای نفس کشیدن نداریم، چگونه می‌خواهیم ورزش کنیم!

  4

  1
 5. امیرم گفت:

  در مورد سرانه فضای سبز شیراز باید عرض کنم اگر فضای سبز باغات شیراز رو در سرانه اضافه کنیم سرانه فضای سبز شیراز ۳۵ متر مربع خواهد بود .

  3

  7
 6. ناشناس گفت:

  شیراز با محاسبه باغات خصوصی و پادگانها ۴۷ متر هست

  3

  6
 7. داود گفت:

  ای کاش شهردار تفاوت اقلیمی تبریز و اسفهان رو کمی باز می کردند،اسفهان یک سوم تبریز بارش داره و رطوبت پایینی داره اقلیم خشک و…. و از طرفی مصرف آب اون به علت وجود شهرهای اقماری زیاد و کارخانه های عظیم بسیار بیشتر از تبریز است، پس اگر فقط ملاک اقلیم برای اختلاف فضای سبز رو در نظر بگیریم باید تبریز سه چهار برابر اسفهان فضای سبز می داشت.

  13

  2
 8. Arash گفت:

  تبریز رووچپاول کردن در دورهای قبل شهرداری فقط تغییر کاربری شد تمام باغات اپارتمان کردن سود بردن هیچ کسی هم حرفی نمیزد همه مشارکت و تغییر کاربری
  دیگع چیزی نمونده الان دیگه ۲۰ درصد باغات تبریز مونده اونارم اگه تبدیل به پارک و فضای سبز نشه واقعا تبریز بدریخت ترین و بتن شهر ایران میشه

  9

  0
 9. ناشناس گفت:

  افتتاح یک فضای سبز بزرگ در اصفهان

  http://www.imna.ir/photo/361161/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%DB%B6-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86

  5

  3
 10. ab گفت:

  از ماست که بر ماست.
  ما یعنی خود مردم وقتی به هر نحو می خواهند زمینشان را به آپارتمان یا چیزی شبیه به آن کنند تا پول به جیب بزنند تمام قوانین را دور خواهیم زد. در ضمن این را هم در نظر بگیرید که شخص مجری قانون هم یک نفر مثل ماست و می خواهد در آمد بیشتری داشته باشد و با گرفتن مبلغی می تواند تبصره ای برای قانون در نظر بگیرد و مجوز ساخت ساختمانی را در باغی بدهد.
  خلاصه “””””” ما همگی در آبادانی و ویرانی محیط زندگیمان مقصریم “”””

  5

  0
 11. ناشناس گفت:

  آغاز ساخت رسمس رینگ چهارم شهری اصفهان با ساخت پل شهید اردستانی با معماری بدنه سالن همایش های اصفهان
  و ساخت تقاطع غیر همسطح پنج سطحی کارخانه قند از هفته آینده در ادامه رینگ چهارم

  تصاویری از تقاطع غیر همسطح پنج سطحی کارخانه قند اصفهان

  http://www.isfahan.ir/Dorsapax/Data/Sub_12/File/7CCCCCCCCCCCCCCCCCCC.jpg

  http://uupload.ir/files/vebw_%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B7%D8%B9_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87_%D9%82%D9%86%D8%AF.jpg

  7

  3
 12. حسین گفت:

  تبریز و همه ی شهر های ایران تونستند استاندارد های بلند مرتبه سازی اروپا رو بیارن و اجرا کنند … ولی انگار نه انگار که برای این توسعه عمودی به فضای سبزی هم لازمه … بدون اینکه بیان یه فکری برای ترافیک بکنن اومدن ده تا مجوز ۲۵ طبقه رو اون هم توی کوچه ۱۰ متری دادین. الان هم ما باید از این زجر بکشم که یه جا نیست بریم یه پارک درون شهری درست و حسابی ببینیم … اگر هم ساختند، توی شاه گولی و ولی عصر ساختند

  5

  0
 13. ناشناس گفت:

  🔸شعر استاد محمدحسین بهجت تبریزی (#شهریار) به مناسبت فرار فرقه دموکرات و روز نجات آذربایجان

  هان به یغما برده ﺁن ناخوﺍنده‌مهمان می‌رود
  ﺁن نمک‌نشناس، بشکسته نمکدﺍن می‌رود

  گرچه بام و دَر به سَر کوبید، صاحب‌خانه رﺍ
  خانه ﺁبادﺍن، که جُغد ﺍز بومِ ویرﺍن می‌رود

  ﺍز حریم بوستان باد خزﺍنی بسته باد
  با سپاه ﺍجنبی ﺍز خاکِ #ﺍیرﺍن می‌رود

  خاتمِ جم گو به وقت ﺁصف دورﺍن قَوﺍم
  ﺍ‌هرمن دیدم که ﺍز مُلکِ سلیمان می‌رود

  بار قحط و رنج و درد ﺁورد و رفت
  گو بماند درد رﺍ، کز سینه پیکان می‌رود

  دیزی سفت و سیاهی پشتِ پایش بشکنید
  ترسم ﺁخر باز گردد چون پشیمان می‌رود

  شرّ ﺁن کوبنده‌چکش ﺍز سر ما کَنده شد
  لیک ﺍز رو مشکل ﺍین کوبنده‌سندﺍن می‌رود

  8

  0
 14. افشین گفت:

  واقعا حیف تبریز ک اقای شهین باهر شهردارش شد. من خودم شخصا فکر میکردم اقای شهین باهر شهردار بشه تبریز خیلی عوض میشه طرح های خیلی بزرگی اجرا میشه و تبریز خیلی پیشرفت میکنه ولی ن ک این جور نشد بلکه داریم عقب گرد هم میکنیم ب قبل حالا توری شده ک شهردار ما داره ب پنچ شش تا پارک هزار متری افتخار میکنه ک طرح های زیادی اجرا کردیم و…… و معاونش هم وقتی بهش میگن ما چرا از اصفهان‌و شیراز عقبیم میگه اب هوای اونجا با تبریز فرق داره چ حرف خنده داری واالله اونجا کم ابی دارن و گرم خشک واینجا اب هوای خوب داریم….. ولی اونا مسعول کاربلد دارن ما مسعول ….. چی بگم واالله تبریز از مسعول هاش شانس نمیاره اصلا

  5

  2
 15. ناشناس گفت:

  مدبر را آوردن تا زهر چشم بگیره از مردم و با پر روئی مقابل خواست مردم بایسته … رفتار مدیر خیلی شباهت داره با رفتار مسئولینی که به عمد مقابل خواست مردم برای آزاد سازی ارک تبریز مقاوت کردن -.. خاک بر سر شهردار ناتوان .. و التماس از اقای جلالی برزگر برای تعویض اقای مدبر

  1

  0
 16. رومی گفت:

  شهین باهر ضعیف ترین شهردار تاریخ تبریز هست حیف نخفی که جایگزین اش باهر باشد

  4

  1
 17. ناشناس گفت:

  خب این پستا چیه میذارید آخه ؟ فکر کردید بقیه شهرا خیلی گل و بلبله و فقط تبریز اینجوریه ؟ شیرازم یه زمانی ۵۰۰۰ هکتار باغ داشت اما الان ۷۰۰-۸۰۰ هکتارش بیشتر نمونده و روزانه شاهد قطع درخت باغها و خشک کردن اونها هستیم که به جاش ساختمون بلند مرتبه بسازن !

  6

  1
 18. حسین گفت:

  شاید از بیعرضگی مسئولین ماست

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo