هفته سوم موزه گردی: 🎼 موزه صدا

تبریزگردی در زمستان

گزارش ویژه تبریز مدرن: هفته سوم موزه گردی: 🎼 موزه صدا

🎶 این هفته بین چندین گزینه برای انتخاب مقصد گیر کرده بودم… کلی موزه های جالب و منحصر به فرد در تبریز داریم!

زندگی در شهری که از چنین پشتوانه تاریخی و فرهنگی غنی برخورداره واقعا باعث افتخاره.

مفتخریم که در تبریز زندگی می کنیم!

این هفته صدای تبریز مرا می خواند…

میریم موزه صدا

این موزه، نخستین موزه صدا در کشور و نخستین موزه خصوصی در استان آذربایجان شرقی است که توسط ریاست محترم جمهور در چهارم اردیبهشت ۱۳۹۷ افتتاح گردیده است. در این موزه تعداد زیادی اشیای مرتبط با صدا و موسیقی که طی سه دهه از سوی آقای حسین ساجدی پژوهشگر، مولف و نوازنده جمع آوری شده، به نمایش گذاشته شده است.هدف از راه اندازی این موزه علاوه بر ایجاد جاذبه گردشگری، حفظ گنجینه های هنری و شناساندن جایگاه والای فرهنگ این سرزمین و نیز پژوهش، آموزش و تقویت بنیان های فرهنگی در مقابل فرهنگ مهاجم است.

🎶 و اما آدرس: هم از خیابان تربیت میتونین برین سمت موزه و هم از سمت ارتش شمالی، نزدیک کره نی خانه

🎶 این موزه لحظه ورود با یک ویترین زیبا بهتون خوشامد میگه

🎶 بلیط تهیه میکنید، از راهرو رد میشید، وارد حیاط که شدید میگید وااووووو

چه خوب که اومدم اینجا

🎶  وارد ساختمان شدید یه تار آذری سیزه خوش گلدین دییر

🎶 و کتابخانه ای که درش به روی پژوهشگران و مشتاقان بازه

🎶 طبقه دوم عااااااالیه… چیدمان زیبا و فوق العاده از هر چیزی که مربوط به هنر موسیقی میشه. اول تالار استاد اقبال آذر رو می بینید. در این تالار ادوات صوتی مانند: انواع رادیوهای لامپی، گرامافون های هندلی، گرام، ریل، آپارات، اسلاید و اولین و آخرین نسل تلویزیون های سیاه و سفید به نمایش گذاشته شده است.

تالار شماره ۲ به نام استاد سلیمی می باشد که سازهای مضرابی از قبیل: انواع تارهای ایرانی و آذربایجانی، قوپوز، سه تار، تنبور، گیتار، چنگ، باغلاما، ماندولین، رباب، بانجو، شورانگیز، و دیگر سازهای زهی مضرابی در آن به نمایش گذاشته شده است.

در تالار شماره ۳ این مجموعه زیبا که به نام استاد بابایان نام گذاری شده است سازهای بادی همچون: انواع بالابان، سرنا، کرنا، نی، دوزاله، نی انبان، شیپور قره نی، ساکسیفون، طوبا، ترومبون، ترومپت، سازدهنی و دیگر سازهای بادیموجود است.

در تالار شماره ۴ که به نام استاد زاون می باشد سازهای زهی آرشه ای مانند: انواع کمانچه های ایرانی و لری، انواع ویولون، قیچک ، چغانه، ویلنسل، کنتر باس و … به نمایش گذاشته شده است.

تالار شماره ۵ با عنوان استاد فرنام، نمایشگاه سازهای کوبه ای مانند: انواع نقاره، تنبک، دهل، دمام، قاوال، دف، ضرب زورخانه، درامز، طبل و سایر سازهای کوبه ای می باشد.

تالار شماره ۶ با عنوان استاد بیگجه خانی به سازها، آثار و وسایل این هنرمند اختصاص یافته است.

در ویترین شماره ۷ این مجموعه، سازهای ملل مختلف و زنگوله ها و در ویترین شماره ۸ سازهای کلاویه دار مانند: انواع قارمون، آکاردیون، ارگ، بایان، هارمونیکا، ملودیکا و زنگوله ها به نمایش گذاشته شده است.

موزه صدا دارای آرشیو صوتی اذان موذن ها، مجموعه صوتی قاریان، تعزیه خوانان، چاوش خوانان، سرود خوانان، آواز خوانان، نوازندگان، آهنگ سازان و آثار ارزشمند موسیقی فاخر است.

در این موزه همچنین دیگر آلات مرتبط با صدا همچون کوبه ها درهای قدیمیو زنگوله هایی از دوره مختلف در قسمت زیرزمین به نمایش گذاشته شده است.

سالن صبا در این مجموعه برای تحقیقات و برنامه های پژوهشی و کارگاه آموزشی اختصاص داده شده است.

🎵 حسن ختام موزه گردی این هفته: تصویری از ارکستر موسیقی آذری تبریز

و کلی نماهای دیگر، عکس هنرمندان، سازهای جالبی که برای اولین بار دیدم و … که باعث شد سه بار از در خروجی رد نشوم؛ برگردم و مجددا موزه را ببینم..

5
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo