لزوم راه اندازی گردشگری نجوم در تبریز

نگاهی به امکان برگزاری تورهای رصدی در رصد خانه خواجه نصیر تبریز

نگاه به آسمان برای دیدن ماه، ستارگان و دیگر پدیده های آسمانی و وضعیت حرکت آن ها عمری به درازای  عمر بشر دارد. ستاره شناسی یکی از قدیمی ترین علوم می باشد و از طرفی ستاره شناسی آماتوری را می توان قدیمی ترین سرگرمی دانست.

عشق انسان به آسمان بی حد و مرز است و رصد آسمان علاوه بر اینکه کار علمی محسوب می شود می تواند به عنوان سرگرمی نیز انجام شود.

اگر زمانی خواجه نصیرالدین طوسی آسمان را رصد می کرد امروزه خیلی ها دوست دارند در اوقات فراغتشان به نقطه ای در آسمان سفر کنند تا به نقطه ای در زمین. اما برای آن هایی که به عشق دیدن زیبایی های آسمان بار سفر می بندند آسمان همه جا یک رنگ نیست.

برای تماشای زیبایی های آسمان و اجرام معلق در آن باید از شهرهای بزرگ فاصله بگیریم تا از آلودگی ها دور شویم. سپس باید وضعیت آب و هوایی، زمان رصد و ابزار رصدی مناسب را هم در نظر بگیریم. یکی از اصلی ترین آلودگی های شهرهای بزرگ آلودگی نوری است و دلیل اصلی کم ستاره بودن آسمان شهرها نیز همین است.

علت این امر طراحی و قراردهی نامناسب لامپ های شهری است که باعث می شود ۲۰ تا ۵۰ درصد نور لامپ ها به آسمان بتابد و با افزایش این لامپ ها و با توجه به تابش نور آن ها قسمتی از آسمان شهر روشن شده و باعث محو شدن ستاره های کم نور می شوند.

به همین دلیل منجمان برای رصد ستارگان به نقاطی دور از شهر و در آسمان کاملا تاریک به مطالعه اجرام آسمانی می پردازند و همین دور بودن محل های رصد از شهرها زمینه را برای ایجاد سفرها و تورهای گردشگری و رصدی موسوم به گردشگری نجوم فراهم می نماید.

این نوع گردشگری تاریخی، طبیعی و ستاره شناسی ظرفیت گردشگری جدیدی است که با راه اندازی تورهای گردشگری و رصدی در مناطق طبیعی و زیبا، استفاده از توانمندی ها و خلاقیت طبیعت گردان، توجه دوست داران طبیعت و آسمان شب را جلب کرده و می تواند به عنوان گردشگری مهم و جدید در تبریز مورد توجه و استفاده قرار گیرد.

تورهای رصدی و نجوم سال هاست که در کشورهای جهان مورد توجه قرار می گیرند و یکی از شاخه های پرطرفدار و محبوب گردشگری جهان محسوب می شود. این تورهای گردشگری و رصدی با فراهم نمودن فعالیت های رصدی، تفریحی و آموزشی با استفاده از ابزارهای نجومی و با چشم غیر مسلح به رصد ستارگان پرداخته و با توجه به برخوردار بودن جذابیت برای تمام گروه های سنی روز به روز به علاقمندان این نوع گردشگری افزوده می شود.

بازدید از ظرفیت های تاریخی و طبیعی و ثبت رصد و عکاسی اجرام آسمانی و لذت و تفریح در طبیعت موجب تحول تورهای گردشگری نجومی شده است.

برخی کشورها سرمایه گذاری های عظیمی در این زمینه انجام داده اند به طوری که هتل هایی نیز تحت عنوان هتل های نجوم برای این گردشگران راه اندازی نموده اند.

راهنمایان تورهای رصدی و گردشگری معمولا افرادی هستند که در زمینه نجوم تحصیلات بالایی دارند و با طبیعت منطقه آشنایی کامل دارند و عمده فعالیت جذاب و اصلی این گشت های گردشگری عکاسی نجومی است که به صورت حرفه ای و نیمه حرفه ای همگام با طبیعت و جاذبه های تاریخی دنبال می شود.

با توجه به اینکه گردشگری نجوم در کشورهای مختلف مورد توجه قرار می گیرد با وجود فراهم بودن زمینه های اقلیمی و سخت افزاری، راه اندازی این نوع گردشگری در تبریز هنوز کاری در این زمینه صورت نگرفته است. در شهرهای دیگر نیز وضعیت کم و بیش همین است و اندک گردشگران نجوم که به کشور سفر می کنند فقط در مواقع پدیده های نجومی خاص مثل ماه گرفتگی در این نوع تورها شرکت می کنند.

برنامه ریزی در گردشگری نجوم تبریز و نیز تربیت راهنمایان و متخصصان در زمینه نجوم و شناسایی طبیعت و تاریخ رصدخانه ها و معرفی منابع مربوط به نجوم برای علاقمندان و برعهده گرفتن امور مربوط به برگزاری این تورها توسط انجمن های نجوم و اداره میراث فرهنگی از ضرورت های اصلی و پیشرفت این گردشگری و برگزاری حرفه ای و آماتور تورهای گردشگری نجوم تبریز می باشد تا بتواند رضایت خاطر علاقمندان و مخاطبان پرشمار را جذب نماید.

یکی از ظرفیت های اصلی برگزاری و راه اندازی این نوع گردشگری در تبریز  قرار داشتن مهمترین رصدخانه حال حاضر کشور در جنوب تبریز یعنی رصدخانه خواجه نصیر الدین طوسی دانشگاه تبریز می باشد که متاسفانه این مکان علمی و پژوهشی در بین شهروندان تبریز چندان شناخته شده نیست و بایستی بیش از بیش در معرفی این رصدخانه مهم کشور تلاش شود.

رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز با وسعت ۲۱۱ هکتار در ۳۵ کیلومتری جنوب تبریز در ارتفاعات رشته کوه سهند بر فراز کوه بیلیندی واقع شده و تلسکوپ خورشیدی انکساری ۶ اینچی جهت بررسی پدیده های خورشیدی، لک ها و شراره ها مجهز به فیلر است. همچنین تلسکوپ ۱۶ اینچی کاسگرین با پانل الکترونیکی، و تلسکوپ فعال و بزرگ ۶۰ سانتی متری، ساختمان پژوهشگران، ژنراتورهای ۳۲ و ۵ کیلو  واتی از دیگر امکانات موجود در این رصدخانه است که هر کدام از تلسکوپ ها در گنبدها و برج های سه طبقه جداگانه قرار گرفته اند.

این رصدخانه بزرگ ترین و فعال ترین رصدخانه حال حاضر کشور است که در صورت تجهیز و به روز رسانی زیرساخت های آن می تواند پاسخگوی نیازهای رصدی کشور باشد که با فراهم شدن شبکه اینترنت و ارتباط با تلسکوپ ۶۰ سانتی قابلیت وصل به شبکه جهانی گالا را دارد و در این شبکه محققین و منجمان سراسر جهان می توانند به داده های  رصدی آن دسترسی پیدا کرده و علاوه بر کسب درآمد به رشد علوم نجوم در ایران کمک شایانی خواهد کرد.

مسیر های حرکت به رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی از اتوبان کسایی و از مسیر شرقی مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) و انتهای جاده ائل گلی می باشد.

به نظر می رسد توجه اساسی به راه های جذب سرمایه گذار در گردشگری نجوم رصدخانه تبریز و جلب مشارکت آژانس های مسافرتی برای جذب گردشگر، مشارکت دستگاه ها و سازمان های استان ، معرفی ظرفیت های طبیعت گردی، تکمیل زیرساخت های اصلی و اولیه، بهسازی رصدخانه و اینترنت پرسرعت می تواند زمینه را برای شروع گردشگری نجوم رصدخانه خواجه نصیر الدین تبریز فراهم کند و باعث رونق گردشگری نجوم در این سرمایه عظیم و تبریز شود.

عکس ها از : اشکان نجار

نوشته: علی فرهی

11
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. سهیلا گفت:

  تبریز در کاراهای اولیه یه شهر مونده مرکز نجوم میخاد چه کار اون از فصایی سبزش اون از اسفالت خیابانهاش در حد دهات هم نیست اون از بازار سرپوشیده اش کف اش هنوز آسفالت و سیمان اونم از نوع داغون هست …..

  7

  6
  • سینیور آ ممد گفت:

   تبریز ۱۰ سال پیش قشنگ تر و تمیز تر بود
   در این ۱۰ سال آخر آدم هایی که بلد نیستند علف دو تا الاغ را تقسیم کنند آمدند و شهر را به گند کشیدند. خیابان های زشت پل های زشت تخریب میدان های قشنگ و تبدیل آنها به زشت ترین عناصر ممکن کاری بوده که آنها انجام داده اند. در این ظلم به تبریز از شهر دار گرفته تا استاندار و نماینده گان و نماینده رهبر همگی دستشان به خون تبریز آلوده شده. تبریز مثل یک دهات بزرگ شده و هیچ ایده نو برای تبریز در دستور کار نیست. انسان های کوته فکر آمدند و شهر به این بزرگی و عظمتی را سرش را بریدند. یکی از دوستان را که طبعه کشور اروپایی هست به عنوان توریست آوردم تبریز ولی افسوس که این شهر دست آدم هایی افتاده که برایش توریست معنایش این است که از کشور یگ خارجی وارد کشور شده باشد با هر هدفی. به این نادان ها بگویید توریست کسی هست که با هدف دیدن از جاهای دیدنی آمده باشد نه این که بیایید برای دکتر و خرید سیب زمینی. بعد می آیند میگویند ما در ستل گذشنه توریست زیاد داشتیم. آخر نادان آن کسی که آذربایجان میا ید برای درمان و خرید کلم و سیب زمینی توریست هست ؟ بروید اصفهان ببینید که یک کم راه و رسم‌ شهر داری و جذب توریست را یاد گرفته اند و هزاران توریست واقعی میآید. این باعث شده آداب و معاشرت آنها هم ارتقاع یافته. من اهل تبریز هستم ولی افسوس میخورم که اینچنین بر تبریز ظلم میشود.

   6

   0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo