مجسمه ها و المان های فلزی شهری تبریز

نگاهی به هنرمندان عرصه مجسمه های فلزی در تبریز

مجسمه یا المان های فلزی شهری احجام فلزی سه بعدی با شکل و فرم هنرمندانه می باشند که توسط هنرمندان ساخته شده و در فضاهای اصلی شهر قرار می گیرند. در واقع مجسمه ها و المان های فلزی جزیی از مبلمان شهری محسوب می شوند و در صورت هدایت صحیح این هنر در فضاهای شهری و جایگیری مناسب آن ها می توانند نقش عمده ای در ارتقا کیفیت فضاهای شهری داشته باشند.
مجسمه های و المان های فلزی عمدتا در میادین و پارک های اصلی شهر نصب می شوند و نقش بزرگی در زیباسازی دارند به طوری که در سال های اخیر مجسمه سازی از این نوع عمومیت بیشتری پیدا کرده و اغلب شهرداری ها برآنند تا مراکز میادین خود را با این آثار هنری مزین نمایند.

عملکرد اصلی المان های فلزی ایجاد هویت و حس هنری و نماد شهری برای یک منطقه و غنی سازی زندگی شهری به ویژه در نقاط عطف شهر مثل میدان ها و فلکه ها و مکان های کانون توجه شهروندان می باشد.
خلاقیت در این نوع هنر موج می زند و می تواند موضوعات زیادی از جمله پیکره انسان یا حیوان ، گیاه یا شی را در برمی گیرد و احجام هنری متنوعی توسط هنرمندان خلق شود.در حالت کلی می توان گفت شکل، اندازه و محل قرارگیری المان ها و مجسمه های فلزی شهری حاصل کار و هماهنگی هنرمند مجسمه ساز، طراحان مبلمان شهری و برنامه ریزان و طراحان شهری و باهدف تاثیر بیشترین لذت بشری برای ناظران می باشد.
هنر مجسمه و المان فلزی در تبریز با توجه به کمتر شناخته شدن این هنر در سال های اخیر به جز مواردی چندان مورد توجه قرار نگرفته است و می توان گفت نقطه عطف این هنر در شهر به هنرمند معروف تبریز یعنی بهروز حشمت گره می خورد.

بهروز حشمت متولد ۱۳۳۲ در تبریز است و از سال ۱۳۵۰ شروع به ساخت مجسمه های فلزی کرده است و نمایشگاهی از آثار خود را در گالری های اصولی تبریز (۱۳۵۴ تا ۱۳۵۲) و سیحون تهران (۱۳۵۳) برپا نموده است.

تصویر بهروز حشمت سال ۱۹۷۵ در تبریز

این هنرمند مهمترین اثر خود را در سال ۱۳۵۳ مقابل ورودی کارخانه ماشین سازی تبریز که خود نیز کارمند این کارخانه بود نصب نمود. این اثر هنری هنوز در این محل پابرجا می باشد.

مجسمه علم و صنعت در میدان ماشین سازی تبریز

اما اثر مهم و جاودان این هنرمند بزرگ مجسمه آشیق (دمیر آشیق) سنبل موسیقی آذربایجان می باشد که در سال ۱۳۵۴ توسط این هنرمند و در محل پارک ال گلی بالای تپه نصب گردید.

حمل مجسمه آشیق جهت نصب در ال گلی سال ۱۳۵۴

این مجسمه که از آثار معروف حشمت است سرنوشت چندان مطلوبی نداشته است. مجسمه آشیق معروف به دمیر آشیق پس از ۲ ماه نصب در ال گلی به دلیل دخالت ساواک برچیده شده و پس از ۲۵ سال در محوطه نمایشگاه بین المللی تبریز نصب شد و اکنون در آنجا پابرجا می باشد.
بهروز حشمت پس از ترک اجباری ایران هم اکنون مقیم اتریش و شهر وین می باشد و در طول سال ها اقامت در این کشور آثار خود را در نمایشگاه های مختلف جهان به نمایش گذاشته و جوایز جهانی مختلفی کسب کرده است.

اسوالدشتیم هنرمند مجسمه ساز معروف اتریش درباره نمایشگاهی از بهروز حشمت نوشت؛ اگر وتروبا (بنیانگذار مجسمه سازی مدرن) زنده بود به احترام بهروز حشمت کلاه از سر بر می داشت.

هنرمند دیگری که با استفاده از قطعات آهنی توانسته است آثار هنری زیبا خلق کند آقای بهرام آشفته است.

بهرام آشفته متولد ۱۳۵۶ مراغه و ساکن تبریز است.مکانیک و تعمیرکار سابق اتومبیل که با ذوق و استعداد هنری خود به هنرمند خلاق مجسمه ساز از تکه های فلزی تبدیل شده است.

آشفته هنرمندی خودآموخته است که از همان دوران جوانی در تعمیرگاه خودرو با قطعات فلزی دورریزی که دم دستش بود مجسمه های هنری خلق می کرد. این هنرمند از سال ۸۵ به طور حرفه ای وارد هنر مجسمه سازی با قطعات دورریز خودرو شده است. آثار او تلفیقی از هنر مدرن و کلاسیک هستند که با تکنیک جوشکاری کار شده اند.

برگزاری ۲۰ نمایشگاه فردی و حضور در ۵۰ نمایشگاه گروهی و کسب رتبه نخست در رشته حجم از نهمین جشنواره تجسمی فجر از جمله فعالیت ها و افتخارات این هنرمند می باشد.آشفته تاکنون ۳۰۰ مجسمه در اشکال مختلف تولید کرده است. بیش از ۷۰ درصد آثار هنری این هنرمند که الهام گرفته از حیوانات اساطیری ایران می باشد به کشورهای اروپایی صادر می شوند. چند نمونه مجسمه فلزی شهری نیز از این هنرمند در سطح شهر تبریز نصب شده است.

مجسمه اسب ائل گلی

پروانه های الهی پرست

نوشته: علی فرهی

20
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

 1. شبنم گفت:

  واقعا جای تاسفه. اینچنین هنرمندانی تو تبریز بوده ولی تا به حال نامی ازشون برده نشده و از آثار معدودشان هم که استفاده شده از نظرها پنهان کردن .من شخصا با کلی زحمت تونستم اسب فلزی رو تو قسمت انتهایی شاهگلی پیدا کنم

  7

  1
 2. آنام تبریز گفت:

  مجسمه عاشیق در نمایشگاه بین المللی هم مهجور مانده بهترین محل نصب این مجسمه داغ گولی عینالی هست لطفا این پیشنهاد رو فراگیر کنید و به گوش مسئولان برسانید.متشکرم

  4

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo