هفته پنجم موزه گردی:  خانه مشروطه

تبریزگردی در زمستان

گزارش ویژه تبریز مدرن: هفته پنجم موزه گردی: خانه مشروطه

نام تبریز با مشروطه خواهی در هم آمیخته و نام مشروطه با ستار خان و باقر خان. اما آیا با یک گل بهار می شود؟

سردار ملی و سالار ملی با پشتوانه ملت آزادی خواه به این پیروزی رسیده اند

در موزه مشروطه با برخی از مردم آزادی خواه که اسامی شان به کتب درسی راه نیافته، آشنا می شویم.

   

بنای تاریخی خانه مشروطه با معماری دوره قاجار در محله قدیمی راسته کوچه و در ضلع غربی مجموعه بازار تبریز واقع شده است. مالک نخستین آن حاج مهدی کوزه کنانی (معروف به ابوالمله) از شیفتگان حریت و آزادی بود. این خانه بعد از به توپ بستن مجلس در سال ۱۲۸۷ ه. ش، مرکز تجمع جمعی از برجسته ترین چهره های مشروطه در آذربایجان بوده و در جنگ های ۱۱ ماهه تبریز علیه نیروهای دولتی، ستاد فرماندهی و محل تشکیل جلسات مجاهدین مشروطه به شمار می رفت. تصمیم مهم و انقلابی پائین آوردن پرچم های سفید تسلیم در مقابل قوای محمد علی شاه قاجار در همین خانه گرفته شده است.

این عمارت با قسمت الحاقی آن در زمینی به مساحت ۱۳۰۰ مترمربع و با دو طبقه اندرونی و بیرونی حاصل ذوق هنرمندانه معمار تبریزی به نام « حاج ولی معمار» است که سالها در روسیه ساکن بود و پس از بازگشت به تبریز در سال ۱۲۴۷ ه. ش. آن را بنا نهاد. ویژگی های خاص معماری دوره قاجار تزئینات چشم گیر، به کار گیری نورگیر زیبا و چشم نواز موسوم به کلاه فرنگی و سرستون های گچ بری شده، پنجره های ارسی، درهای منبت کاری شده در اتاق اصلی موسوم به «طنبی» و غلام گردش دور راه پله، هر کدام به نوعی ذوق و هنر ایرانی را به نمایش گذاشته و آن را به یک نمونه منحصر به فرد تبدیل کرده است.

این بنا به لحاظ اهمیت تاریخی در سال ۱۳۵۴ ه. ش. به شماره ۱۱۷۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در سال ۱۳۶۷ ه. ش. توسط سازمان میراث فرهنگی کشور خریداری شده است. از سال ۱۳۷۵ ه. ش. پس از مرمت و تجهیز با عنوان موزه آغاز به کار نموده است. طبقه اول شامل تالار اصلی و اتاق های گوشواره ای می باشد و طبقه دوم، با اتاقـها و تالارهایی اسناد و مدارکی از دوران پر فراز و نشیب انقلاب مشروطه را به نمایش گذاشته است. از مهمترین اموال ارائه شده در این موزه، می توان از فرش مشروطه، اسلحه کمری ستارخان، لوازم شخصی سران انقلاب و دیگر اسناد و مدارک اهدایی مرتبط با انقلاب مشروطه نام برد.

 

5
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo