نگاهی به نورپردازی شهری

مشکلات نورپردازی شهری در تبریز

زندگی شلوغ و پرمشغله امروزه شهری سبب تشویق و ترغیب شهروندان برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح در محیط های شهری می شود و باعث می شود ساعتی از شب را در بیرون از خانه و در فضاهای شهری مناسب سپری نمایند. ارتباط با محیط های شهری مناسب و عناصر طبیعی سبب تعادل روحی و جسمی، افزایش فرهنگ تعامل و گفتگو و احساس همدلی با شهروندان دیگر، اعتلای زندگی جمعی و به وجود آمدن حس خاطره و تعلق در میان ساکنین شهرها می شود. تاثیر و نقش نورپردازی در فضاهای شهری و ادراک آن ها بسیار مهم بوده و صرف روشن کردن فضا کافی نخواهد بود.

نورپردازی شهری را می توان نوعی طراحی طیف های نوری ایده ال و مناسب در فضاهای شهری دانست که می تواند کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده و زیبایی های بصری شهر را نمایان و هویت آن ها را ارتقا داده و شخصیت والایی به آن ها بدهد.
نورپردازی مناسب مکان ها و محیط های شهری سبب خوانایی و دید بهتر و ایجاد تصویر ذهنی بهتری از شهر و افزایش سطح امنیت شده و زمینه را جهت حضور بیشتر شهروندان در شهر و در هنگام شب فراهم می نماید.

نورپردازی می تواند برای کلیه عناصر و اجزا اصلی شهری از جمله پل ها، خیابان ها، ساختمان ها و… صورت پذیرد.
هر چند جوان بودن این دانش در ایران و البته بسیاری دیگر از کشورها، برخی خطاها را در بکارگیری آن ایجاد کرده به طوری که گاهی از طراحی تا اجرای آن هیچکدام بر مبنای دانش و اطلاعات درستی نیست.
به جز معدودی از پروژه های بزرگ نورپردازی شهری تبریز که با کمک مشاورین و متخصصین نورپردازی شده نمونه های بسیاری از نورپردازی های اماکن و ساختمان های مختلف شهر عمدتا به وسیله غیر متخصصان به اجرا در آمده اند و تاثیر نامطلوبی بر جلوه بصری و هویت و کارکرد اجرایی شهری داشته است. میتوان گفت ساختمان ها و سازه های زیادی بدون توجه به نکات خاص معماری یا تاریخی نورپردازی شده اند.

آنچه که به خوانایی شهر کمک می کند و ساکنان آن را قادر می سازد خود را در شهر بشناسند و به مسافران این امکان را بدهد که در بدو ورود به شهر آن را درک کنند استفاده از نورپردازی مناسب است. لازم نیست که همه بناها و اجزای شهر نورپردازی شوند به طوری که باعث شود در شهر سردرگم شویم. طوری باشد که به عنصری که لازم است توجه کنیم و به عناصری که لازم نیست توجه نکنیم.
اجزا و عناصری که اجزا نورپردازی شده را تحت تاثیر قرار بدهند نبایستی نورپردازی شوند و اطراف اماکن مهم به عمد تاریک نگه داشته شوند تا نقاط روشن به چشم بیایند.

نورپردازی درهم و برهم و پرنور در تبریز که بیشتر توسط انبوهی از مالکان خصوصی انجام شده اند به جای اینکه آرامش را به شهروندان القا نمایند خود مزاحمتی برای دید ایجاد می کنند و این تفاخر به نورپردازی بناها به زعم بسیاری از معماران و صاحبان بناها باعث شده است که شب های شهر آشفته و آرامش بصری شهر البته در بعضی نقاط از بین برود و طرح جامعی نیز برای کنترل این نورپردازی ها وجود ندارد.
چه لزومی دارد که ساختمان های مثلا بالای ۶ طبقه بایستی نورپردازی داشته باشند و بدون این کار پایان کار نگیرند. همه شهر که نبایستی نورپردازی داشته باشند. از عمده اشتباهاتی که در شهر تبریز در زمینه نورپردازی صورت می گیرد نورپردازی کلیه ساختمان ها در حال ساخت بدون توجه به هماهنگی و هارمونی با جلوه بصری شهر و محیط اطراف آن هاست و طرح کنترلی برای این امر وجود ندارد به طوری که ساختمان ها و برج های اصلی شهر که لزوم نورپردازی در آن ها احساس می شود فاقد نورپردازی هستند.

به عنوان مثال می توان به برج های شهران، بلور، ابریشم، هتل پارس ال گلی، ساختمان های مجتمع مسکونی آسمان تبریز و موزه دفاع مقدس که در ارتفاع بیشتری نسبت به شهر قرار دارد اشاره کرد در حالیکه ساختمان های کم اهمیت اطراف آن ها دارای نورپردازی می باشند این یعنی آشفتگی و عدم توجه به اماکن اصلی.

از مشکلات عدیده نورپردازی فضاهای شهری تبریز می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عدم طراحی نورپردازی زیبا و استفاده نکردن از نیرو های مجرب و متخصصین این زمینه
عدم هماهنگی نورپردازی با محیط مربوطه
استفاده از مصالح بی کیفیت به طوری که پس از مدتی شاهد خاموشی اکثر آن ها می باشیم
عدم رسیدگی و تعمیر و نگهداری پروژه ها
استفاده نکردن از نورپردازی های هنری شهری
خاموشی نورپردازی های اندک آبنماهای شهری
توجه نکردن به نورپردازی مجسمه های شهری و عدم نورپردازی فضاها و ساختمان های شاخص شهر
بسیاری از پروژه های انجام شده در این زمینه دارای کم و کاستی های زیادی هستند. انتظار می رود این امر به شکل تخصصی مورد بررسی قرار بگیرد و نسبت به رفع آن ها اقدام شود تا شاهد زیبایی هر چه بهتر شهر در شب ها باشیم.

نوشته: علی فرهی

17
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo