معرفی جامع تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز

معرفی جاذبه های گردشگری و امکانات رفاهی تفریحی تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز

بقعه عون بن علی دوره ایلخانی- قرن ۹ هجری

این بقعه در زمان ایلخانان بنا شده است. اصل بناءمقبره و مسجد در قرن نهم آباد بوده و در حمله عثمانیان تخریب گردیده و در زمان شاه عباس صفوی تجدید بنا شده است. بار دیگر در زلزله سال۱۱۹۳ هجری ویران و اواخر قرن ۱۳ توسط امین لشگر قهرمان میرزا تعمیر شده است. نوع مالکیت بنا اوقافی است. این بنا به عینال، زینال یا عینالی و یا بقعه عون بن علی نیز مشهور است و به روایتی این بقعه مزار دو پسر حضرت امیر المومنین علی علیه السلام بناهای عون بن علی و زید بن علی است وشاید دوتن از پاکمردان و محبان آن حضرت بوده اند که نام عون بن علی و زید بن علی داشته اند.


برج یادمان شهدای گمنام عینالی

یادمان شهدای گمنام تبریز (شهدای جنگ تحمیلی یران و عراق) یکی از یادمانهای باشکوه و کم نظیر در کشور می باشد. این بنا در سال ۱۳۸۱ در حرکتی نمادین و با تاسی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب پی ریزی و در سال ۱۳۸۵ با الطاف الهی و تلاش عاشقان طریقت به پایان رسید و ۸ شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس را دردل خود جای داد.
این عزیزان همواره ملجاء عاشقان و ره پویان طریق جهاد و شهادت خاصه مامن قابطه ورزشکاران و کوهنوردان می باشد شعر معروف استاد شهریار در تجلیل از رزمندگان اسلام: سلام ای جنگجویان دلاور، نهنگانی به خاک و خون شناور براین یادمان نقش بسته است.

پهنه های جنگلداری شده

با توجه به اینکه پروژه جنگلکاری و تفرجگاهی کوهستان عینالی فاز بندی شده است، فاز اول این پروژه جنگلکاری دامنه های مشرف به شهر تبریز و در حدود ۱۰۰۰هکتار می باشد که با ۶۰۰ هکتار جنگلکاری صورت گرفته چشم اندازی زیبایی در این کوهستان شکل گرفته است و محل مناسبی برای گردشگری و استراحت مسافران بوجود آورده است.

دریاچه داغ گؤلی

دریاچه داغ گؤلی عینالی در فضایی به وسعت حدود ۴۰ هزار مترمربع با گنجایش ۵۴ هزار مترمکعب ذخیره آب همراه با پیاده راه و دیوار سنگی پیرامون آن بطول ۴۵۰ متر و نصب سردیس های مفاخر آذربایجان در ارتفاعات تفرجگاه احداث به محلی آرام و دلنشین برای اوقات فراغت شهروندان عزیز و مهمانان گرامی تبدیل شده است.

نگارخانه عینالی

جهت برگزاری نمایشگاه های هنری و صنایع دستی و اجرای برنامه های متعدد فرهنگی و اجتماعی در ۲ طبقه به مساحت ۸۰۰ مترمربع در مجموعه دریاچه داغ گؤلی عینالی احداث شده است.

مسیر سنگ فرش تفرجگاه و چشم انداز زیبا نسبت به شهر

مسیر اصلی و سنگ فرش تفرجگاه عینالی به طول ۵/۳ کیلومتر با مناسب سازی برای سالمندان و افراد کم توان با پیچ و خم های زیاد می باشد که با ایجاد آبراه و جریان آب در طول مسیر، گلکاری، نصب وسایل ورزشی و آلاچیق ها منظره زیبایی به آن بخشیده است و در ایام پرتردد بصورت فشرده مورد استفاده قرار می گیرد.

پارک طبیعت و حیات وحش عینالی

این مجموعه زیست محیطی در نوع خود بی نظیر بوده و زیستگاه برخی گونه های پستانداران بزرگ جثه استان اقبیل کل، بز و قوچ می باشد. میهمانان عزیر میتوانند با انتخاب مسیر هوایی، این مجموعه زیبا را از داخل تله کابین مشاهده کنند.

توربین های بادی

در کوهستان عینالی اکثر روز های سال، باد وجود دارد که اغلب در بهار و تابستان با شدت بیشتری و در پاییز و زمستان با شدت کمتری می وزد. توربین های بادی عظیمی که به صورت افقی در چند قسمت از کوهستان عینالی داخل تفرجگاه نصب شده اند در شرایطی که وزش باد مناسب باشد، با چرخش هر کدام از این پره ها مناظر زیبا و دیدنی را بوجود می آورد و بیش از هر چیز در ابتدای ورود به این شهر توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

دره ها و صخره های زیبا و اغلب صعب العبور

دره هاای متعددی که بین بلندی های کوه عون بن علی (عینالی) ایجاد شده اند، از هر لحاظ دیدنی هستند. پاره ای از این دره ها، که معروف تر از بقیه هستند، مورد علاقه ی کوهنوردان و گردشگران می باشند.
((ایلان اوچانلار)) ، ((قبه زن)) ، ((قانلی دره)) ، ((کهلیک بولاغی))((دوه چی بولاغی))

 رودخانه آجی چای

اصلی ترین آب منطقه ی عینالی همان رودخانه ی “آجی چای” است که تمام دره های شمالی کوه را از مشرق به غرب در می نوردد این رود که از کوه ساوالان سرچشمه گرفته بعد از عبور از عینالی به دریاچه ارمیه می ریزد . طبیعت زیبایی که در کنار این رود و در پشت کوه عینالی پدید آمده گردشگران و کوهنوردان زیادی را به این دره ی زیبا جلب می کند .

چشمه های داخل تفرجگاه

معروفترین چشمه ها : چشمه ی ((ترلان بولاغی)) ، چشمه ی ((دوچی بولاغی)) ، چشمه ی ((کهلیک بولاغی))

دامنه های کوه دند

از کوههای مهم نزدیک به کوه عینالی کوه دند می باشد که چشمه های « سؤیدلر » و « ایمام آغاجی » را در جهات شرق و جنوب خود ،ارمغان دوستداران طبیت می دارد. ارتفاع قله دند ۲۳۷۸ متر می باشد.


گل های طبیعت عینالی

تله کابین

مجموعه تله کابین تبریز واقع در تفرجگاه عینالی در حال حاضر دارای ۱۲ کابین و هرکابین با ظرفیت ۸ نفر می باشد. طول مسیر تله کابین ۱۴۸۰ متر و اختلاف ایستگاه اول و دوم ۲۴۰ مترمی باشد در ایستگاه های اول و دوم تله کابین سرویسهای بهداشتی کافی شاپ و نمازخانه احداث شده است.

جاذبه های ویژه تله کابین تبریز
– تنها صخره استاندارد و طبیعی برای صخره نوردی کنار دکل دوم
– دره بسیار زیبا و فوق العاده با تخته سنگها و صخره های طبیعی و زیبا (پارک طبیعت و حیات وحش عینالی) با عمق حدود ۱۰۰ متر
– نمای زیبای تبریز از آسمان ( در طول مسیر )
– منظره زیبای شهر و کوهستان و نیز قله دند ایستگاه دوم

پارک پیوند تبریز فضایی پر از قلب های عاشقانه

از جمله پارک های منحصر بفرد در کشور، پارک پیوند تبریز است که در فضایی بسیار زیبا در محدوده تفرجگاه عینالی تبریز و در ضلع شرقی پارک ائل داغی جنب اتوبان پاسداران احداث شده است. وجود مسیر اختصاصی برای عبور عروس و داماد، مسیر حرکت کاروان های عروسی، محلی ویژه عکسبرداری، المانهای مختلف به شکل قلب از جمله ویژگی های جالب این پارک به شمار می رود.همچنین فضای گلکاری شده زیبا، ایستگاه شارژ تجهیزات الکترونیکی، چندین آبشار به همراه حوضچه، زمین های ورزشی، آلاچیق ها و نمازخانه زمینه نشاط و آسایش گردشگران عزیز را فراهم می کند.

طولانی ترین و پرشیب ترین زیپ لاین کوهستانی کشور

زیپ لاینی که در تفرجگاه عینالی اجرا می شود به طول۵۰۰ متر با اختلاف ارتفاع ۷۵ متری ایستگاه مبدا و مقصد و شیب ۱۷٫۵درصد از مقابل تندیس صخره ای استاد شهریار شروع شده و به تپه نهالستان جنب المان قوری ختم می شود و با اتمام اجرای این پروژه شهروندان هنگام استفاده از آن به دلیل وجود اختلاف ارتفاع ایستگاه مبدأ از سطح شهر با هیجان بیشتر و مشاهده مناظر زیبای طبیعت تفرجگاه عینالی مسیر را طی خواهند نمود.

زمین فوتبال چمن مصنوعی

فاز اول کمپ ورزشی باغ ربع رشیدی عینالی با احداث زمین ورزشی فوتبال چمن مصنوعی در ابعاد ۱۰۰ متر در ۶۵ متر واقع در اتوبان پاسداران جنب کوی شهید بهشتی ، باغ ربع رشیدی تفرجگاه عینالی در ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به بهره برداری رسید.

پیست کارتینگ

پیست موتورهای چهارچرخ ( کارتینگ) در انتهای پارک ائل داغی جنب اتوبان پاسداران با مشارکت بخش خصوصی احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت.

باشگاه سوارکاری

با عنایت به اینکه در احادیث و روایات مختلف اسب دوانی و آموزش اسب سواری به مسلمانان به صور مختلف و از جهات متعدد سفارش شده است و همچنین در جهت تشویق و ترغیب جوانان به ورزش سوارکاری و ورزش های سنتی و هویتی و ایجاد جذبه دیگر برای تفرجگاه سازمان با همکاری بخش خصوصی اقدام به آموزش اسب سواری و سوار کاری در بوستان نهالستان تفرجگاه عینالی نموده است که مورد استقبال شهروندان و مهمانان عزیز قرار گرفته است.

رستوران بام تبریز

بوفه ها و کافی شاپ ها

آلاچیق سنتی عشایر (اوبا)

جایگاه CNG

این جایگاه کنار اتوبان پاسداران مابین زیرگذر ارم و میدان آذربایجان داخل محدوده تفرجگاه عینالی احداث شده است.

پارکینگ

المان ها، تندیس ها و مجسمه های مفاخر بزرگ آذربایجان

نمازخانه

وسایل نقلیه جابجایی: ون ها و تاکسی های لندن


زیبایی شب ها با نورپردازی و توسعه روشنایی تفرجگاه عینالی

آبشار عینالی

نقشه گردشگری عینالی

24
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴۸ پاسخ

 1. Arash گفت:

  پارکینگ جدید کی تموم میشه؟

  2

  1
 2. شایان گفت:

  خاک تبریز خاک شرافت ، انسانیت و میهن پرستیه زنده باد تبریز و آذربایجان و همه مردمان نیک و خوبش
  شهر تبریز بدون هیچ شکی چشم و چراغ ایران ماست و بسیاری از زیباترین حماسه های تاریخ این سرزمین توسط تبریز و مردمان خوب میهن پرستش رقم خوده است از ژرفای قلبم برای شما مردم خوب و زحمت کش تبریز آرزوی بهترین ها رو در این سال جدید دارم و امیدوارم با توجه بیشتر به جوانان واحترام و ارج بیشتر نهادن به جوانان پاک و درستکار همه ما ایرانیان به آن پیشرفت و شکوفایی که سهم ما است برسیم
  من به دلیل مشغله کاری با وجود علاقه فراوان از سایت خوب شما خداحافظی می کنم
  امیدوارم همه جوانان پاک و درستکار به مراد دلشان برسند
  شایان از اصفهان

  51

  2
 3. Envy گفت:

  الاچیق همون الاجیق هست اوبا جایی هست هشیار اونجا اوتراق میکنن و الاچیق باز میکنن

  4

  3
 4. علی گفت:

  جنگل اش واقعا محشر شده . یه زمانی بیابان خالص بود. الان من تقریبا ۴ سال پیش رفته بودم آخرین بار واقعا حس جنگل رو داشتم الان ۱۰۰ درصد بهتر شده. تنها جایی که دولت جمهوری اسلامی کمی سرمایه گذاشته همین عینالیه

  12

  2
 5. حمید تیرختورچی گفت:

  با تمام مشکلات و بی توجهی های موجود تبریزامروز با همکاری بخش خصوصی توسعه یافته ترین و مدرنترین شهر ایرانه و انشالله در اینده از این نیز بهتر خواهد شد

  19

  19
  • توسعه گفت:

   برخورداری از یک خط متروی ناقص، سرانه فضای سبز بسیار پایین نسبت به سایر کلانشهرها، کمبود سرانه فضاهای تفریحی نسبت به کلانشهرهای تهران، مشهد و اصفهان، عدم رسیدگی به آثار تاریخی مهم تبریز، عدم رعایت ضوابط ساختمان سازی در مجاورت آثار تاریخی، رینگ دوم حفاظتی ناقص و ده ها مشکل و کمبود دیگر…بنظر میاد معیار توسعه یافتگی از نظر شما برج سازیست!

   27

   9
   • ناشناس گفت:

    فقط با تمام قوا سعی کردی نقاط منفی تبریز رو بگی. در کل حساب کنی همون چیزیه که دوست عزیزمون گفتن

    4

    11
 6. ناشناس گفت:

  توسعه تله کابین تا ائل داغی واسفالت کردن مسیرپارک ربع رشیدی و ائل داغی و همچنین پل معلق از بقعه تا ایستگاه دوم تله کابین و کاشت چمن در جاهایی که درخت کاری نشده هم انجام بشه عالی میشه.

  14

  2
 7. Mehdi گفت:

  تشکر بابت گزارش کامل👌👌

  4

  1
 8. نصف جهان گفت:

  کوه صفه ما خیلی سرتره
  تبریز خیلی مونده برسه به اصفهان ما

  37

  36
  • ناشناس گفت:

   هتلهای ۵ ستاره متعدد اصفهان منو کشته فقط. Laugh

   11

   22
  • داود گفت:

   رنگ سرخابی عینالی بدون درخت به کل اسفهانتون می ارزه،جنگل کاری هم که شده هزاران بار زیباتر شده…

   15

   19
  • محسن گفت:

   کوه صفه امکانات بیشتری داره ولی تلکابین مزخرفی داره دست دومم خریداری شده. دریاچه هم نداره. عینالی با کیفیت بهتری اجرا شده در کل

   13

   14
  • ناشناس گفت:

   خیلی بعید می دونم اصفهانی باشی
   اصفهانیا زیاد اهل این حرفا نیستن سرشون تو کار خودشونه

   33

   3
  • سهند گفت:

   من تا به حال به یکی از سایتهای اصفهان مراجعه نکردم. تو اومدی نظر هم دادی… تبریز هم مثل اصفهان از بودجه هر ساله کشور دریافت میکرد اینو نمیگفتی. تبریز نصف بودجه اصفهان میگیره. تبریز بیشتر به بخش خصوصی واگذار شده و اگر میبینی هر سال بهتر از سال گذشته میشه به خاطر سرمایه گذارهای ترکیه هست… دریاچه ارومیه روبه خشک نمیرفت سرمایه گذارهای خصوصی ساحل های دریاچه نگین ایران رو میساختن یکی از بهترین جاذبه های آذربایجان میشد. دوست اصفهانی عزیز فراموش نکن تبریز قلب”آذربایجان” دروازه اروپاست؛همسایه ما (جمهوری آذربایجان-ارمنستان-ترکیه-عراق) اصفهان به مرز هیچ کشوری وصل نیست؛همسایه اصفهان(قم-سمنان-مرکزی-لرستان-فارس-یزد)شما با همین ها خوش باشید.

   15

   26
  • سینیور آ ممد گفت:

   بنده به عنوان یک تبریزی که سفری هم به اصفهان داشته ام سعی میکنم در این مورد نظر بدون تعصب بنویسم: اولا که از مردم اصفهان و برخوردشان خوشم آمد و بخصوص به ما تبریزی ها ارادت داشتند و کلا آداب و معاشرت خوبی داشتند. در مورد مقایسه اصفهان و تبریز هم اولا اینکه هر دو از بهترین های ایران هستند ولی اصفهان را تمیز تر دیدم و چون جاهای دیدنی اصفهان تقریبا در یک محوطه هستند و زیاد از هم دور نیستند باعث میشود که شهر با عظمتی به نظر بیاد. مطمئنا اصفهان بودجه بیشتری نسبت به تبریز دارد ولی من به این جور مسائل کاری ندارم فقط این را میگویم که مسئولین تبریز و مسئولین اصفهان خیلی باهم فرق دارند. مسئولین شهری اصفهان میدانند چکار میکنند و احتمالا هم آدم های با ثوادی باشند یا حداقل در تصمیم گیری ها از باثواد ها استفاده میکنند. مسئولین اصفهان و مردمش به نظر من تعصب خاصی به شهرشان دارند ولی مسئولین تبریز به هیچ عنوان تعصب به شهر ندارند و آدم های بسیار نا کار بلد و بی ثوادی هستند و هیچ ایده نو ندارند و کلا گوسفند چرانی هم به نظرم بلد نیستند. شهر را ریخته اند به هم . ولی با این حال تبریز به خودی خود شهری تمیز و پتانسیل زیادی دارد. در ضمن با این همه تبریز از یک دیدگاه کلی یک سر از اصفهان بالاتر است.

   29

   5
  • صادق گفت:

   سهند داداش عزیزم
   کاری به نصف جهان ندارم اما هر استانی توانایی و کارآمدی های خودشو داره اصفهان یکی از گرانیگاه های پژوهشی ، دانشگاهی و صنعتی کشور در طول تاریخ و از امن ترین شهرهای کشور از دید مخاطرات طبیعی و انسانی هست (و پایین ترین ریسک زمین لزره رو در بین شهر های ایران داره) و بدون شک استانی چهار اقلیم و با پتانسیل های نهفته بسیار بالا هست از سمت غرب به کوهستان های برفگیر ازجنوب به جگله سبز زاینده رود ، از جنوب شرق به جنگل های پادنا و سمیرم از شمال به دشت های نیمه بیابانی و از شرق به کویر پیوند داره
   همه یاد بگیریم به جای صحبت از روی ناآگاهی داشته های کشورمون رو گرامی بداریم

   22

   3
   • ناشناس گفت:

    جنگل های پشتکوه در فریدون شهر و داران هم هستند و شهرستان های گلپایگان و خوانسار هم در استان بدون شک از زیباترین طبیعت های سبز ایران هستند

    6

    1
 9. masoud گفت:

  از معدود پروژه های شهر تبریز هست که به طور کامل و منظم اجرا شده

  21

  2
 10. ناشناس گفت:

  قابل توجه قبیله گرا ها و اجنبی پرستا
  این بقعه در زمان ایلخانان بنا شده است. اصل بناءمقبره و مسجد در قرن نهم آباد بوده و در حمله عثمانیان تخریب گردیده!!!!!!!!!!!
  چه ضربه های ( جانی و مالی و فرهنگی و سیاسی و …)که آذرآبادگان و تبریز از تورک زبان های عثمانی خورده

  61

  14
  • ناشناس گفت:

   تاریخ فارسی بدجور تو سلولهات نفوذ کرده ها خخخخخخ

   4

   36
   • ناشناس گفت:

    انگار از فارس زبان ها بد خوردی
    آرتساخ (قره باغ) درس عبرت قوم گرا ها و جدای طلب ها باشه
    هرچند اصل ارمنستان و باکو هم از آن ما ایرانی ها ست

    فاسدا منم، تورکده منم ( من هم فارس هستم و هم ترک)
    کورد، لر، بلوچ، تورکمنم ( کرد و لر و بلوچ و ترکمن هستم)
    سن ده منم، من ده سنم ( تو منی و من تو هستم)
    بیز هامیمیز ایرانلییق ( ما همگی ایرانی هستیم)

    24

    5
    • ناشناس گفت:

     دوست عزیز ولش کن
     همه عالم و آدم می دونن در بین شهروندان فرهیخته ایرانی قبیله گرایی هیچ معنا و مفهومی نداره
     در شهر های بزرگ این کشور مثل تهران و مشهد و شیراز و … هیچ آدم فرهیخته ای رو پیدا نمی کنید که دنبال قومیت گرایی و قبیله پرستی باشه ، ارزش و سنجش همه ما هم میهنان بر اساس پرهیزکاری، دانش و شایستگی هست و خواهد بود

     19

     1
   • ناشناس گفت:

    عثمانی ها بسیار بیشتر از خیلی از ایرانی ها به زبان و فرهنگ پارسی بها می دادند چندین دیوان سروده از پادشاهان عثمانی به جا مونده اگه یه روز پولی گیرت اومد برو استانبول کاخ موزه توپ کاپی و خودت ببین
    این هایی که حرف های قومگرایانه می زنند بسیاریشون حتی توان خوندن یک خط ترکی استانبولی ندارند و منابعشون بیشتر سریال های مزخرف و یاوه ای مثل حریم سلطان هست

    27

    3
  • ناشناس گفت:

   یاشاسین ایرانمیز با تمام اقوامش

   39

   5
  • امیر گفت:

   در زمان تورکهای ایلخانی ساخته شده و توسط تورکهای عثمانی تخریب شده و مجددا توسط تورکهای صفوی و تورکهای قاجار تجدید بنا شده است… تو خود حدیث مفصل بخوان زین مجمل

   0

   35
   • ناشناس گفت:

    یه جور حرف میزنه انگار این ساختش
    گذشته ها رو ول کن تو بجز قبیله گرایی چیکار کردی برای شهر و میهنت ؟

    22

    1
  • ناشناس گفت:

   #جنگ_چالدران فراموش نخواهد
   کشتار مردم تبریز و آذربیجان توسط عثمانی ها(تورکهای فاشیسم) فراموش نحواهد شد
   نابود گران پایتخت ایران (تبریز ) توسط عثمانی ها(تورکهای فاشیسم) فراموش نحواهد شد

   26

   3
  • ناشناس گفت:

   ببین این قوم گرا چقدر بد بخت و بی سواد هستن نه تنها تاریخ جنگ چالدران رو نمی دونن که هیچ بلکه کذب هم میدونن
   یاشاسین ایران تورک لری

   21

   1
   • ناشناس گفت:

    در نبرد چالدران ایرانیان در کنار هم برای میهن جانفشانی کردند، نخست وزیر شاه اسماعیل بزرگ شرف الدین شیرازی بود که مانند سرداران قزلباش در میدان جنگ به شهادت رسید و آرامگاه زیبایی برای ایشان به دستور شاه اسماعیل در حوالی شهرستان چالدران استان آذربایجان غربی ساخته شد که بدبختانه از دید بسیاری از ایرانیان ناشناس مانده
    شاه اسماعیل بزرگ یک ایرانی و یک شیعه راستین و میهن پرست بود که در دیوانسالاری خود از همه ایرانیان شایسته استفاده می کرد
    ما ایرانیان تنها با برادری و دوستی با هم می تونیم به جایی برسیم ، برادران قومگرا و قبیله پرست بدانند ما صادقانه به عنوان هم میهن دوستشون داریم اما رفتار قومگرایانه ایشان در ایران آینده جایی نخواهد داشت

    8

    1
 11. جناب نصف جهان کاری ندارم که کوه عینالی ما سرتره یا کوه صفه ی شما. مهم اینکه مردم شهرهای کشورمان با ایجاد انجمن های شهروندی مدیریت و کنترل کوچه ، خیابان و کلا محل سکونت خود را بدست بگیرند و در توسعه ی شهر خود نقشی را داشته باشند. به امید روزی که با ایجاد انجمن های شهروندی عظیم( در قالب شرکت های بخش خصوصی و بخش تعاون ) بیش از نیمی از پروژه های شهری با سرعت، کیفیت و معماری به روز و خلاقانه ای احداث شوند.

  13

  1
 12. ناشناس گفت:

  برام جالب بود که یه شخصی اسم نصف جهان میذاره و میپره وسط یه نظری میده، بقیه هم شروع میکن بد و بیراه گفتن به اصفهان، واقعا ساده اید واقعاااااا
  هنوز گول این بازی قدیمی را میخورید، منم اسم شیراز شهر راز بذارم بیام بگم شیراز فلان، یا به اسم تبریز یا به اسم مشهد و….
  چقدر ساده اید.طوری نیست شاید خوشتان میاد سرتان کلاه بذارند و نادان فرضتان کنند

  23

  3
  • ناشناس گفت:

   شما علم غیب دارید که اصفهانی نیست؟! اصل اینه که اصفهانیه مگر اینکه خلافش ثابت بشه. شما ثابت کن ببینم

   2

   12
   • صادق گفت:

    دوست عزیز ایشون حتی اگه اصفهانی هم باشه نماینده چندین میلیون اصفهانی نیست و نظر شخصی خودشو گفته
    فرضا اگه اتفاق زشتی در یکی از استادیوم های کشور بیافته افراد تحصیلکرده و فرهیخته چند نفر هتاک نادان را نماینده و برابر با همه مردم اون شهر و یا همه طرفداران اون تیم نمی دانند
    عمیق ببینیم و عمیق تر بیاندیشیم

    13

    0
 13. یاسمین گفت:

  سلام موش موشی های عزیز Kiss
  من از کرج هستم. این جنگ فارس و ترک خیلی خنده داره به نظرم. کدوم فارس ؟ فارس که یعنی شیرازی . فارس کجا بوده . اتفاقن بیشتر ایران ترکن . همدان مشهد زنجان قزوین و …
  یه عده بودن که پادشاهی هخامنشی رو بوجود آوردن و تموم شدن . فارس کجا بوده . فارس اسم مرکزه شیرازه Grin
  .

  3

  23
  • صادق گفت:

   شیراز نام مرکز استان فارسه اینو بر عکس نوشتی
   در ضمن برای ما اهمیتی نداره مردم همدان و قزوین و مشهد و تبریز و… از کدوم قوم و قبیله هستند چیزی که برای ما مهمه اینه که همیشه ایرانی و هم وطن ما بودند و هستند ، از صمیم دل دوستشون داریم ‌و مردم خوب ما این رو در روزای دوستی و روزای سخت ثابت کردند و می کنند

   14

   0
  • ناشناس گفت:

   سلام به خانم یاسمین
   حالا شما اگه نظرخودتون را میخواین بدین اشکال نداره اما با طعنه و توهین کار جالبی نیست من در اصفهان هستم و فارس هستم بله فرمایش شما صحیح هست پراکندگی اقوام ترک زبان در سطح ایران زیاده و این خودش نشان از تعامل چندصد ساله این مسئله و زندگی مسالمت امیز و در کنار هم هستش ولی به هیچ عنوانبا نظرا شما موافق نیستم طبق مدارک علمی و اماری و هزاران نشانه دیگر که اینجا محل بحثش نیست اما یک نمونه که دوستان عزیز اشاره میکنن کل جمعیت منطقه داران و فریدن اصفهان ۸۰ هزار نفر کمتر هست که تلفیقی از اقوام بختیاری ترک ارمنی گرجی و فارس هست حالا مقایسه کنید با جمعیت ۵مییون و ۳۰۰ هزار نفری استان

   13

   1
  • رسا گفت:

   برادر به طور کلی هم زیستی و برادری ما ترک های آذری و فارسی زبانان از قدیم خوب و عالی بوده نمونش شهر تهران هست که به هیچ روی از طرف شهروندان باارزش و به درد بخور شهر قومگرایی دیده نمی شه در اصفهان هم در دوران صفوی نشانه های زیادی وجود داره که ثابت می کنه هزاران هزار نفر از شهروندان آذربایجانی و تبریزی و بسیاری از ارمنی ها و یهودیان به این شهر آمده اند و به خوبی و خوشی اینجا زندگی کرده و حال بسیاری از ایشان جذب بافت و مردم شهر شده اند چون ما یک ملتیم و فرهنگ بالایی داریم
   نه مثل قفقاز که تا شوروی فروپاشید شکم هم دیگه رو دریدند و زن و بچه های هم رو کشتند و نسل کشی کردند

   5

   0
  • ناشناس گفت:

   مهملات نوشتی

   2

   1
 14. مسعود گفت:

  نوروز سال ۹۸ مشهد بودم . واقعا شهر محشر بود. در تمامی,بلوارها میادین هر جایی که عمومی بود به طور خیلی باسلیقه ای گلکاری شده بود. شهر آنقدر تمیز بود که آدم کیف میکرد. انگار در یک شهر اروپایی و جنگلی قدم میزدی. وضعیت آسفالت معابر عالی بود مثل شیشه بود. شما مقایسه کنید وضعیت اسفالت معابر تبریز افتضاح هست. واقعا در شهر یک خیابان درست و حسابی و بدون چاله پیدا نمیشود. وضعیت فضای سبز هم که همه مان میدانیم. جالب اینکه در مشهد اصلا در کوچه ها بالاتر از چهار طبقه نبود ولی اینجا میبینی در یک کوچه هشت متری ۷ طبقه جواز داده آندو به نوعی نفس شهر گرفته شده. من تعجب میکنم از کسانی که برجسازی و ساخته شدن قارچ مانند ساختمانها را نشانه مدرن بودن شهر میدانند. متاسفانه شهرداریها در طی دوره های متوالی به این شهر خیانت کردند کم یا بیش. من تبریزی اصیل هستم ولی من نمیدانم افرادی که میگویند تبریز توسعه یافته ترین شهر است بر چه مبنایی میگویند. بر مبنای خیابانهای پر از چاله چوله بر مبنای فضای بسیار فقیر سبز شهر بر مبنای خیابانهای تنگ و باریک بر مبنای ساختمانهای مثل قارچ روییده خواهشا تعصب الکی را کنار گذاریم.

  12

  4
  • ناشناس گفت:

   تو تبریزی اصیل نیستی تو مشهدی اصیل هستی که مشهدرو بردی بالا که بگی واقعا شهر اروپاییه Laugh

   4

   4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo