سرویس کلانشهرها: ورزشگاه اختصاصی باشگاه فولاد خوزستان

سرویس کلانشهرها/ ورزشگاه اختصاصی باشگاه فولاد خوزستان (فولاد آرنا)

احداث فولاد آرنای اهواز بهانه ای شد تا به بررسی اجمالی نقش احداث ورزشگاه ها در شهرها اشاره کرده و پس از آن به معرفی این ورزشگاه تازه تاسیس بپردازیم.


استادیوم های ورزشی از جنبه های مختلف در زمره خاص معماری قرار می گیرند در آن ها فرم، عملکرد و معنا رابطه تنگاتنگی با اصول طراحی شهری پیدا می کند. خاص بودن این بنا در درجه اول به لحاظ مقیاس آن نسبت به سایر بناها و نسبت به محیط شهری خواهد بود و در درجه دوم تعداد و تنوع کاربران آن ها ممکن است از مرز صد هزار نفر نیز فراتر رود. همچنین استادیوم ها به لحاظ هزینه ساخت و صرف منابع مالی و انسانی در میان پرهزینه ترین بناها قرار دارند.
با توجه به موارد ذکر شده طبیعی است که دیدگاه طراحان، سازندگان، مالکان و کاربران استادیوم دیدگاه هایی کاملا متفاوت باشد و هر یک در ابتدا جنبه ها و نیازهای خاصی را مدنظر قرار دهند. شناخت این نیازها و ارایه راه حل مناسب، هدف نخست در بهبود روند ساخت استادیوم ها شمرده می شود و گروه طراح به عنوان نماینده تمامی اقشار مرتبط با استادیوم، وظیفه ایجاد شرایط بهینه در این عرصه را بر عهده دارد. مشخص است که روند تغییر استادیوم ها از ابتدا تا کنون در پی کسب دانش بیش تر طراحان در زمینه های مختلف طرح معماری، سازه، ایجاد رفاه و آسایش کاربران و رعایت شرایط بهینه اقتصادی بوده است و این روند تغییر پایدار خواهد بود و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
استادیوم های ورزشی از دیدگاه عمومی، فارغ از جنبه های تکنیکی و عملکردی موجب ایجاد شور و نشاط در جامعه خواهند بود و جنبه های اجتماعی و روانشناختی را نیز مورد سوال قرار می دهد.
شرایط خاص کشور ایران از لحاظ نیاز رو به رشد توسعه زیرساخت های ورزشی و شناخت، طرح و ساخت استادیوم های ورزشی و تجربیات حاصل از نحوه برخورد با ابداع و گسترش انواع ورزش های مختلف در طول این سالیان نیاز فضایی و لزوم ایجاد محیط مناسب عملکرد هر یک از رشته های ورزشی به وجود آمده است.به غیر از جنبه های مفید ورزش در عرصه فردی، ورزش در عرصه اجتماعی جنبه های متفاوت دیگری را هم تحت تاثیر قرار می دهد.تفاوت مهم میان این دو عرصه نحوه برگزاری نوع فعالیت و یا به عبارتی دیگر هدف اصلی برگزاری فعالیت های ورزشی است. ایجاد فضای ورزشی در عرصه اجتماعی با گستره وسیعی از انواع عملکردها، کاربری ها و خدمات همراه می باشد. مهمترین ویژگی این فضای ورزشی در عرصه اجتماعی فراهم کردن یک فضا برای برگزاری فعالیت های ورزشی در سطح شهر یا یک کشور است. به عبارتی دیگر یک استادیوم ورزشی به عنوان یک تئاتر برای نمایش فعالیت های قهرمانان در پیش چشم تمامی مردم است.
از زمان های بسیار دور تا به امروز برگزاری انواع مسابقات چه در قالب فعالیت های ورزشی و چه در قالب رزمایش های فردی و گروهی، در این استادیوم ها رواج دارد به همین علت بهره گیری جنبه های مختلف هنر و زیبایی در کنار نیازهای عملکردی در ساخت بناهای ورزشی اهمیت پیدا می کند تا در پی آن یک معماری قدرتمند و اجتماعی شکل گیرد.


فولاد آرنا
استادیوم اختصاصی باشگاه فولاد خوزستان یا به اصطلاح بهتر فولاد آرنا یکی از زیباترین و مدرن ترین ورزشگاه های ایران در جنوب شرقی اهواز در کنار منازل فولاد خوزستان احداث شده است.

کار ساخت این ورزشگاه زیبا از سال ۸۸ شروع شده و در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۹۷ به طور رسمی افتتاح شد. از مهمترین ویژگی های فولاد آرنا که آن را نسبت به سایر ورزشگاه های کشور متمایز می کند مسقف بودن کامل ورزشگاه می باشد.در واقع این ورزشگاه دارای کامل ترین سازه سقفی از جهت سایه اندازی می باشد و تماشاگران می توانند به راحتی زیر سایه سقف آن به تماشای فوتبال بپردازند.سقف ورزشگاه نیز با استفاده از چادرهای ضد آتش و ضد آب پوشیده شده است.

ویژگی بارز دیگر این ورزشگاه نبود پیست تارتان ( پیست دو و میدانی) در کنار زمین است و هواداران می توانند با فاصله کمی نسبت به زمین فوتبال مسابقات را تماشا کنند و همین ویژگی نزدیکی تماشاگران به زمین مسابقه و مسقف بودن سبب شده که برج های بلند پروژکتور جای خود را به نورافکن های سقفی بدهند تا به زیبایی هرچه بیشتر این استادیوم افزوده شود.

چمن این استادیوم از نوع مرغوب ترین و با کیفیت ترین چمن های دنیا محسوب می شود که شامل سیستم زهکشی و هیتینگ (گرمایشی – سرمایشی) نیز می باشد و با توجه به رولی بودن و کشت آن در بیرون از ورزشگاه ترمیم و تعویض چمن های آسیب دیده به راحتی صورت می پذیرد.

صندلی گذاری های سکوهای ورزشگاه نیز به صورت یکدست و با تبعیت از رنگ لباس باشگاه به رنگ های سفید، قرمز و نارنجی و با حک نام باشگاه در روی آن صورت گرفته و با شماره گذاری که روی آن ها انجام شده سیستم هوشمند بلیط فروشی را امکان پذیر نموده و تماشاگران برای اولین بار می توانند دقیقا روی صندلی خود به تماشای فوتبال بنشینند.

اتاق های متعددی برای داوران و مسوولین برگزاری در نظر گرفته شده و بیش از دو تیم می توانند از ورزشگاه استفاده کنند.
در زیر به برخی ویژگی های این ورزشگاه اشاره می کنیم.
ظرفیت سکوها: بیش از ۳۰ هزار نفر (۳۰۶۵۵ نفر)
ابعاد زمین ۶۸×۱۰۵ متر
تعداد دروازه های ورودی چک بلیط: ۱۲ عدد
دسترسی به جایگاه تماشاچیان : ۸ راه پله و ۴ رمپ مارپیچ و ورودی جداگانه بازیکنان، دست اندرکاران مسابقه و میهمانان ویژه

محوطه ورزشگاه و نمای بیرونی

تعداد ورودی و خروجی سکوها: ۱۸ عدد
تعداد اسکور بورد (صفحه نمایش نتایج): ۲ عدد

جایگاه vip منحصر به فرد

جایگاه ویژه خبرنگاران (بزرگترین جایگاه خبرنگاران در کشور)

رختکن مجهز تیم ها که شامل سالن تاکتیک دوش سونا خشک و بخار نیز می باشند

دو عدد رختکن به عنوان رختکن های سوم و چهارم برای تیم های ورود به زمین مسابقه

سالن کنفرانس

نیمکت تیم ها

امکانات جانبی تعبیه شده در زیر سکوها برای تماشاگران:
طبقه همکف؛ ۲۹۱ سرویس بهداشتی، ۲۶ واحد بوفه جمعا به متراژ ۱۶۰۰ متر مربع به همراه استخر با تجهیزات کامل سالن بدنسازی سالن کنفرانس خبری، سالن تکنیک و زمین های تمرین
نور تعبیه شده در سقف معادل ۱۸۰۰۰ لوکس برای زمین مسابقه
هزینه ساخت این ورزشگاه نیز ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام شده است.
باشگاه فولاد خوزستان به عنوان یکی از حرفه ای ترین و بازیکن سازترین باشگاه فوتبال کشور کار بزرگی در زمینه زیر ساخت های ورزش فوتبال انجام داده و گام بزرگی به سمت حرفه ای شدن و احترام به هواداران برداشته است و امیدواریم ساخت این ورزشگاه الگویی برای سایر شهرها و باشگاه ها شود.

نوشته: علی فرهی

10
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۳ پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  مال تهران و اهواز و مشهد و اصفان خوبه ولی مال تبریز در شان تبریز نیست. مال شیرازم دربه داغونه چون به فوتبال اونطور ک باید و شاید اهمیت داده نمیشه

  8

  0
  • میلاد گفت:

   فولاد آرنا اهواز بهترین ورزشگاه ایرانه با اختلاف

   14

   5
  • ماهان گفت:

   شیراز وقتی تیم نداره تو لیگ برتر مسلما کسی هم به فکر ورزشگاهش نیست. هرچند دارند یه کارایی می کنند ولی مهم وجود تیم با اصل و نصب و پر طرفداره که بخش خصوصی را هم جذب ساخت ورزشگاه می کنه

   3

   0
 2. داود گفت:

  چمن مرغوب فقط برای تبریز اخ بود و ممکن بود همراه اون جک و جونور بیاد.
  تخم چمنی که برای سایر استادیومها واردشده، پاستوریزه هست و بارها و بارها در سایر کشورها از آزمون اقتصاد مقاومتی سربلند بیرون اومده.

  7

  2
 3. Arash گفت:

  زنوزی یه ورزشگاه بسازه خوب میشه

  3

  0
 4. ورزشگاه شیک و به روزی ساخته شده، مبارک همه‌ی مردم خوزستان باشه. یک مسئله ی مهمی که از ۲ سال قبل در همین سایت مطرح بود تشکیل تشکل‌های مردم نهاد طرفدار محیط زیست که مدیریت منابع آب را بدست بگیرند. بطور مثال کشاورزان یک منطقه می تونند با ایجاد تشکل‌صنفی و با همکاری یکدیگر و گرفتن وام های با بهره کم و یا بلاعوض طرح های هر چند کوچک آبخیزداری را اجرایی کنند. این امر هم جلوی خسارت تا حدودی خشکسالی را برطرف می کند و هم در مواقع بروز سیل مانع از آسیب‌های جدی بخصوص به مناطق روستایی و زمین های کشاورزی می شود.( این مسئله ی مهم را جناب ناشناس، تبریز در این سایت مطرح کرده‌اند ) اگر بخواهید بدونید که در دنیا و بخصوص کشورهای توسعه یافته چطور دارای روستاهای بسیار آباد، زیبا و با کشاورزی مدرن می باشند در یک جمله میشه خلاصه کرد. ایجاد تشکل صنفی توانمند به نام سندیکای کشاورزان و دامپروران یک منطقه. با ایجاد چنین مجموعه های صنفی توسط کشاورزان و مردم بومی یک منطقه آنها می توانند با گرفتن وام های بلاعوض و غیر قابل بازگشت این مبلغ را بطور مثال برای ساخت طرح های آبخیزداری برای جلوگیری از خسارت سیل و خشکسالی و یا ساخت خانه ها و راه های روستایی استاندارد برای مقابله با زمین لرزه اجرا کنند.

  2

  0
 5. ناشناس گفت:

  تیم فولاد خوزستان و تیم تراکتور سازی دو تیمی هستن که میشه افتخار کرد بهشون چرا که تیم دو ملت برادر وهم آرمان و هم دردند.

  1

  11
  • ناشناس گفت:

   هنگامی که هیچ آگاهی از خوزستان و اقوامش نداری غلط می کنی دربارش مزخرف بنویسی

   6

   1
  • صادق گفت:

   خوزستان بیشتر مردمش بختیاری و پارسی هستند ، مردم خوب اونجا رو قاطی بازی های کثیفت نکن
   مدیر سایت بهت هشدار میدیم هر چرندی را منتشر نکن وگرنه عواقب انتشارش متوجه تو خواهد بود

   6

   1
  • صادق گفت:

   خوزستان بیشتر مردمش بختیاری و پارسی هستند ، مردم خوب اونجا رو قاطی بازی های کثیفت نکن
   مدیر سایت بهت هشدار میدیم هر چرندی را منتشر نکن وگرنه مسئولیت انتشارش به عهده تو خواهد بود

   2

   1
 6. جناب ناشناس بهتر بود به جای نوشتن دو ملت برادر و هم آرمان و هم دردند، این شکلی می نوشتین: دو منطقه ی آذری و خوزستانی برادر ، هم آرمان و هم دردند.

  1

  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo