راه اندازی باغ موزه راه آهن آذربایجان تا پایان سال ۹۸

راه آهن آذربایجان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در نظر دارد باغ موزه راه آهن آذربایجان را تا پایان سال جاری افتتاح و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهد.

راه آهن آذربایجان با توجه به قدمت بیش از یک قرن و وجود ادوات ریلی و صنعتی، ماشین آلات و واگن های تاریخی و قدیمی قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری استان می باشد.

در بازدیدی که از امکانات مجموعه راه آهن تبریز توسط هیات همراه راه آهن آذربایجان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان صورت پذیرفته مسوولین اداره کل میراث فرهنگی از امکانات بسیار خوب راه آهن آذربایجان جهت احداث این موزه ابراز خرسندی و به همکاری همه جانبه با اداره کل راه آهن آذربایجان جهت راه اندازی باغ موزه تاکید نمودند.

طی جلسات مختلفی که بین سازمان میراث فرهنگی و راه آهن آذربایجان برگزار شده مکان این موزه به صورت کلی مشخص و پس از کار کارشناسی کارشناسان میراث فرهنگی محل دقیق تعیین خواهد شد. با توجه به بازسازی و تعمیر برخی از ادوات، واگن ها و ماشین آلات زمان احداث این موزه نهایتا تا پایان سال اعلام شده است.

واگن اتاق چوبی آمریکایی و روسی با قدمت ۱۰۰ سال، سه چرخه ریلی، ارابه دستی، ماشین آلات تراش و سنگین صنعتی، چرخ آهنی، تلفن ها، قفل ها، ابزار مورس قدیمی و … از جمله ماشین آلات و ادوات راه آهن آذربایجان جهت راه اندازی این موزه می باشد.

لازم به ذکر است که نخستین راه آهن ایران نیز در سال ۱۲۹۵ شمسی در حد فاصل تبریز تا بندر شرفخانه دریاچه ارومیه توسط روس ها ساخته شده است.

نوشته: علی فرهی

17
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

  1. مرتضی گفت:

    میراث فرهنگی به جای ایجاد صد تا موزه خالی واسه ارک و مسجد کبود و مقبره الشعرا بودجه بده

    6

    2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo