هفته فرهنگی تبریز در هامبورگ برگزار می شود

برگزاری هفته فرهنگی تبریز در هامبورگ زمینه ساز خواهر خواندگی تبریز و هامبورگ خواهد شد.

طی جلسه ای که توسط کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز صورت گرفت موضوع برگزاری هفته فرهنگی تبریز در آلمان و خواهر خواندگی با هامبورگ به پیشنهاد شهردار تبریز مورد بررسی قرار گرفت.

با توجه به اینکه حدود ۹۶ هزار ایرانی در آلمان ساکن هستند و طبق آمار وزارت امور خارجه در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۰۰ نفر دانشجو در آلمان مشغول به تحصیل بوده اند و اکثرا مراودات ایران و آلمان در کشور از طریق تبریز انجام می شود هامبورگ می تواند گزینه مناسبی برای مقصد برگزاری هفته فرهنگی تبریز باشد. البته قبلا نیز در زمان شهردار سابق سفری به هامبورگ انجام شده و هفته تبریز در هامبورگ برگزار شده است.

با توجه به شرایط اقتصادی موجود نیاز مبرم به سرمایه گذاری وجود دارد و از سوی دیگر با توجه به شرایط کشور و وجود برخی مشکلات بایستی فعالیت هایی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای شهر تبریز انجام شود برگزاری هفته فرهنگی تبریز در هامبورگ می تواند زمینه ای برای جذب این سرمایه گذاری شود. لازم به ذکر است که فرصت های خوبی نیز در این زمینه از دست رفته و متاسفانه خط پروازی تبریز به هامبورگ تعطیل شده است. به هر حال بایستی موانع پیش روی برداشته و از فرصت های موجود در شهر تبریز نیز در این فرصت پیش رو استفاده شود و باید بررسی شود که چگونه می توان از پتانسیل های ایرانیان مقیم آلمان استفاده گردد. البته اگر قصد داشته باشیم سرمایه گذاری خارجی به شهر تبریز جذب نماییم نبایستی دعوت را فقط به کشور آلمان محدود کرد و بایستی از کشورهایی که در آن ها گردش سرمایه توسط ترک ها انجام می شوند نیز بهره برد.

در صورتی که بخواهیم در اروپا در مورد توریسم فعالیت کنیم باید پایگاهی داشته باشیم و با توجه به ارتباط قوی مراودات آلمان با تبریز و ارتباط بین دو کشور، هامبورگ بهترین گزینه برای همکاری با ایران و تبریز است.

رسول موسایی قائم مقام شهرداری تبریز نیز در مورد برگزاری هفته فرهنگی تبریز در هامبورگ گفت: موضوع هفته فرهنگی تبریز در هامبورگ به سال ۹۰ برمی گردد و بنا براین شد خواهر خواندگی‌ این دو‌کشور انجام شود ولی مسکوت ماند و در سال ۹۵ به این شهر سفر شد و موضوع خواهر خواندگی مجددا مطرح شد.

وی با بیان اینکه هدف از خواهر خواندگی ایجاد روابط دوستانه در راستای تبادل تجربیات است و اینکه چرا تا بحال اتفاق خاصی بین دو شهر اتفاق نیافتاده است این است که فقط در حد تفاهم نامه مانده است و طبق بررسی های انجام شده بین  تبریز با هامبورگ بیشترین مناسبات وجود دارد و‌ این امر می توان بسترهای لازم برای خواهر خواندگی بین این دو شهر را فراهم کند. باید از پتانسیل های افراد صاحب نظر استفاده شود و برگزاری این رویداد مختص به شهرداری نباشد و موضوع دیگر شناساندن تبریز به شهروندان هامبورگ است که بتوانیم شرایط ایده آل را به ساکنین هامبورگ معرفی کنیم.

قایم مقام شهرداری تبریز  حضور ایرانیان ساکن در هامبورگ را ظرفیت بسیار بزرگی دانست که باید از انها استفاده شود و گفت: شهرداری تبریز آمادگی ایجاد دبیرخانه و بسیج عوامل برای برگزاری هرچه بهتر این هفته را دارد.

به زودی تقویم زمانی مناسبی برای برگزاری هفته فرهنگی تبریز در هامبورگ تدوین و اعلام خواهد شد و قرار است خواهر خواندگی بین این دو شهر در خلال برگزاری هفته فرهنگی تبریز در هامبورگ صورت پذیرد.

نوشته:علی فرهی

6
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۲ پاسخ

  1. مردم ایران بخصوص تبریز به لحاظ سخت کوشی شبیه به آلمانی ها هستند اما متاسفانه مدیریت درستی نمیشه. اگر از زیرساخت ها و قابلیت های این مردم درست استفاده بشه ما هم می تونیم کشوری در حد آلمان باشیم.

    2

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo