کنسولگری های تبریز احیا می شوند

ایرج شهین باهر در دیدار با مسئول جدید دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در منطقه شمال‌غرب کشور با بیان اینکه ارتباط با شهرها و کشورهای مختلف جهان تاثیر مهمی در توسعه شهر دارد گفت: در گذشته کشورهای متعددی در تبریز کنسول گری داشتند و این دفاتر به توسعه ارتباط تجار، سرمایه گذاران و حضور گردشگران در تبریز کمک می کرد.


امروز هم راه اندازی کنسول گری ها باعث ایجاد فرصت های جدیدی در برقراری روابط با کشورهای مختلف می شود و تحقق این مهم به تسریع در رفع مشکلات موجود در حوزه مدیریت شهری کمک می کند.

شهردار تبریز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت جذب سرمایه گذار خارجی اظهار داشت: در سال های گذشته ارتباط خوبی با گروه ها و سرمایه گذاران کشورهای مختلف ایجاد کرده و تلاش داریم این روابط را توسعه بدهیم چون تنها راه مقابله با تنگناهای اقتصادی فعلی را جذب سرمایه گذار خارجی می دانیم.
شهردار تبریز با اشاره به برنامه ریزی برای برگزاری هفته فرهنگی تبریز در هامبورگ در آینده نزدیک گفت: در این برنامه از تمام ظرفیت های تجاری، اقتصادی، گردشگری و فرهنگی استفاده خواهیم کرد.

او افزود: در این هفته و در ملاقات با مسئولین آلمانی فرصت های سرمایه گذاری در تبریز به آنها معرفی خواهد شد. ما به سرمایه گذاران پروژه های شهری به راحتی می توانیم ضمانت های لازم را ارائه کنیم.

سابقه ایجاد کنسولگری کشورهای خارجی در تبریز نیز به حدود ۱۷۹ سال پیش باز می گردد؛ انگلیس به عنوان نخستین کشور خارجی در سال ۱۸۳۷ شمسی به ایجاد نمایندگی سیاسی خود در ‘شهر اولین ها’ اقدام کرد. تبریز در گذشته دارای ۱۱ کنسولگری بود که از جمله آن‌ها می‌توان به کنسولگری ایالات متحده آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، اتریش، بریتانیا، عثمانی، جنوا، جمهوری ونیز و عراق اشاره کرد.

این در حالی بود که در همان زمان در پایتخت ایران، تهران، تنها هفت سفارت خارجی فعالیت داشت؛ بیشتر کنسولگری‌ها در محلات قدیمی تبریز همچون ‘ایچری ارمنستان’، ‘بارون آواک’، ‘میدان ترلان’ در خیابان شریعتی کنونی و ‘میارمیار’ واقع بودند.

عمده فعالیت این کنسولگری‌ها برای امور اقتصادی و بازرگانی بود؛ در آن دوران، مواد اولیهٔ ارزان قیمت آذربایجان مثل پنبه، پشم، ابریشم و صنایع نساجی و بافت فرش، کشورهای اروپایی را به برقراری روابط اقتصادی با تبریز و آذربایجان تشویق می‌کرد.
کنسولگری انگلیس، قدیمی‌ترین نمایندگی سیاسی خارجی در تبریز بود که در سال ۱۸۳۷ میلادی تأسیس شد و در محدوده بلوک امروزی ‘پاساژ’ (کوچه پستخانه قدیم)، در کوچه ‘زرگرباشی’ قرار داشت.

کنسولگری روسیه نیز که کمی پس از آن تاریخ فعالیت خود را آغاز کرد، در شمال بلوک پاساژ، در کوچه کنسولگری واقع شده بود؛ کنسولگری فرانسه نیز در سال ۱۸۶۶ میلادی در همین کوچه گشایش یافت؛ این کوچه به سبب وجود این ۲ کنسولگری به نام ‘کوچه کنسولگری’ معروف شد. کنسولگری آمریکا نیز در سال ۱۹۰۶ میلادی در کوچه ارک تأسیس شد.
بیشتر کنسولگری‌های تبریز به غیر از کنسولگری‌های آمریکا، شوروی، فرانسه و ترکیه، در زمان دولت محمد مصدق تعطیل شدند؛ در حال حاضر تنها ۲ کنسولگریِ ترکیه و جمهوری آذربایجان در این شهر فعال است.

نوشته: علی فرهی

13
1

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۴ پاسخ

 1. سینیور ممد گفت:

  مهم تر از کنسولگری احداث یک دارلترجمه معتبر به تمام زبان های دنیا در شهر است. برای یک ترجمه معتبر باید پاشیم بریم ته ران

  6

  2
 2. الهه گفت:

  من هیچ جای این متن ندیدم در مورد احیای کنسولگری حرفی زده شده باشه لطفا در انتخاب تیتر دقت کنید

  10

  0
 3. masoud گفت:

  ادمینرعزیز کمی هم از کارهایی که انجام شده بزارید لطفا ، نه از قرار ها و انجام خواهد شدها… با تشکر از مدیریت سایت

  11

  0
 4. ناشناس گفت:

  آقای شهردار شهین باهر مدیر خیلی ضعیفی هستش سییاستش اینه که دفعه بعدی هم شهردار شه از زمانی که اومده برا تبریز کار خاصی انجام نداده

  1

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo