اوضاع آشفته تبلیغات محیطی تبریز

تبلیغات و معرفی کالاها و خدمات یکی از نیازهای اساسی جوامع می باشد.همانطور که می دانید کارکرد اصلی تبلیغات محیطی فراهم نمودن زمینه آگاهی و اطلاعات مخاطبان نسبت به ورود یک محصول یا ارائه یک خدمت جدید از سوی صاحبان خدمات می باشد. تبلیغات محیطی وسیله ارتباطی فعالی برای انتقال پیام برای عموم افراد جامعه است که تاثیر بسیاری در تغییر شیوه زندگی افراد و نقش مهمی در ارتقای فرهنگ و اقتصاد جامعه دارد.  دنیای معاصر با شتاب بالا و با محرک تکنولوژی در حال پیشروی است و تکنولوژی عاملی برای ساخت و تولید و تنوع در آنهاست که زمینه نیاز به عرضه و تقاضا را ایجاد می کند و از مهمترین ابزار دستیابی به چنین روابطی تبلیغات است و تبلیغات محیطی نقش انتقال پیام را بر عهده دارند.  در این میان مهم نحوه تبلیغ و معرفی کالا و خدمات است چیزی که در شهرمان توجه چندانی نسبت به آن صورت نمی گیرد و باعث بروز جلوه های نامناسب بصری و ناهنجاری شده است.

یکی از فاکتورهای اصلی و اساسی انجام تبلیغات محیطی مکان مناسب می باشد که در صورت انتخاب درست مکان تاثیر شگرفی در مخاطب ایجاد خواهد نمود. از عمده مشکلات تابلوهای تبلیغاتی شهری تبریز محل قرارگیری نامناسب این تابلوها در جای جای شهر می باشد که همین امر سبب آلودگی بصری اسفناک شده است و دلیل اصلی آن انجام نشدن کار کارشناسی در طراحی، جانمایی و نصب این تابلوها در سطح شهر می باشد که باعث شده در امر تبلیغات طرح منسجم و هماهنگی تدوین نشود.

وضعیت فعلی تبلیغات محیطی در تبریز با مشکلات زیادی مواجه بوده و با آلودگی های بصری مواجه هستیم. در تابلوهای شهری و محیطی تبریز با ناهنجاری مواجه هستیم بطوری که اندازه، ابعاد و زاویه دید آنها ناهمگون و ناهماهنگ بوده، دارای هارمونی رنگ نبوده و با بافت فرهنگی سنخیت ندارد. کار جامع و مطالعاتی بر اساس نیاز شهری در خصوص تابلوهای تبلیغاتی انجام نشده و عدم هماهنگی بین مجموعه های شهرداری در ساماندهی تابلوها کاملا مشهود است. رفتار سلیقه ای و رعایت نکردن حریم برای تابلوها و عدم توجه به بعد فرهنگی انسانی از موارد دیگری است که مورد توجه قرار نمیگیرد.

در بازاری که مملو از محصولات و خدمات مختلف است و خلاقیت در آن زمینه حرف اول را می زند عملا خلاقیتی در تابلوهای موجود شهری مشاهده نمی شود که این امر موجب بی روحی و خسته کنندگی آنها شده است.

قسمت اعظمی از تابلوهای تبلیغاتی نیز مربوط به تابلوهای اصناف و مشاغل می باشد که عدم توجه و رسیدگی به آنها موجب شده که کل شهر چهره ای زشت به خود بگیرد.

یکی دیگر از مشکلات تبلیغات شهری استفاده از داربست در تبلیغات محیطی است که با وجود ممنوعیت و منع استفاده از این سازه ها باز هم شاهد استفاده از آنها هستیم که علاوه بر جلوه بصری نامناسب ممکن است باعث بروز خطراتی نیز شوند.

نوع دیگری از تبلیغات که در سطح شهر دیده می شود تلوزیون های بزرگ شهری است که بایستی در محل جایگیری آنها تجدید نظر شود دلیل آن نیز قرار گیری این تلوزیون ها در مسیر تردد خودروها است که به دلیل نور بالا در هنگام شب موجب اختلال دید رانندگان شده و بروز تصادفات را افزایش میدهند.

چندی پیش عملیات ساماندهی سازه های تبلیغاتی توسط سازمان سیما و منظر شهرداری آغاز شده است و در این عملیات حذف تابلوهای زاید، ترسیم و نصب تابلو در مکانهای شناسایی شده جابجایی برخی تابلوها، اصلاح  در ابعاد تعدادی از سازه ها و رنگ کاری در دستور کار قرار گرفته است اما وسعت محدود بوده و انجام تعمیر و تعویض از سوی سازمان سیما و منظر ادامه دار نبوده است. جدای از نابسامانی تبلیغات محیطی در سطح شهر بر در و دیوار شهر بزرگی چون تبریز که می نگریم انواع و اقسام نوشته ها، کاغذها و آگهی های بازرگانی در هم و برهم چشم هر بیننده ای را می آزارد. کلانشهر تبریز در بحث تبلیغات و دیوار نویسی نیز وضع آشفته ای دارد بطوری که آموزشگاه های خصوصی، نهادهای خدماتی، آژانس های مسافرتی و …با چسباندن تبلیغات در دیوارها و مبلمان شهری چهره ای کریه به شهر داده اند و در این میان بی توجهی سازمان سیما و منظر به این تبلیغات جای تامل دارد.

 

بدیهی است که نابسامانی و آشفتگی موجود در تبلیغات شهری تبریز با مشکلات زیادی روبروست و بدون هماهنگی سازمان های زیربط مشکلی در این زمینه حل نخواهد شد. با توجه به مشکلات مافیای تبلیغاتی و دست داشتن عده ای برای جلو گیری از واگذاری ضابطه مند تبلیغات شهری و مزایده آزاد آنها جهت واگذاری به شرکت های اصلح که اخیرا در جلسه شورای شهر مطرح شده است بعید به نظر می رسد شاهد تغییرات اساسی در این زمینه باشیم.

نوشته: علی فرهی

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. Arash گفت:

    تبریز وضعیت اسفناکی داره تو این زمینه بر خلاف شهرهای دیگع

    5

    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo