گزارشی از اقدامات جدید شهرداری در حوزه فضای سبز و گلکاری

آغاز عملیات ساماندهی فضای سبز در مسیر اتوبان شهید کسایی

علی مدبر مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری از آغاز عملیات ساماندهی فضای سبز اتوبان شهید کسایی خبر داد و گفت: مسیر اتوبان کسایی از مهمترین شریان های ارتباطی تبریز است که همه روزه، علاوه بر تعداد کثیری از شهروندان محترم، میهمانان و مسافران زیادی نیز از این مسیر عبور می کنند.

وی افزود: بر این اساس وجود یک فضای سبز مطلوب و شاداب در این مسیر می تواند در کنار ایجاد چشم اندازی زیبا در مسیر، در بروز روحیه ای شاد و با نشاط در این عزیزان نیز موثر باشد.

مدیرعامل سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری ادامه داد: بر همین اساس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با همکاری مناطق دو، سه و هفت نسبت به ساماندهی، توسعه و زیباسازی فضای سبز در حاشیه اتوبان شهید کسایی، اقدام می کند.

مدبر در توضیح پاره ای از این اقدامات نیز تصریح کرد: تسطیح و آماده سازی مکانهای شیب دار برای کشت، آماده سازی ترانشه های مشرف به اتوبان و بررسی در انتخاب گونه های مناسبی از گیاهان برای کاشت در این محدوده، از جمله اقداماتی است که سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با همکاری مناطق فوق انجام خواهد داد.

ایجاد فضای سبز ۳ هزار متر مربعی در اتوبان پاسداران

شهردار منطقه پنج تبریز از کاشت درخت در حاشیه اتوبان پاسداران به مساحت ۳ هزار متر مربع خبر داد وگفت : با توسعه فضای سبز در حدفاصل طرح تبادل امام علی (ع) تا ورودی ولی امر چشم انداز زیبایی به  اتوبان پاسداران داده شده است.  مهندس میر علی اصغر نساج با اعلام این مطلب افزود : توسعه فضای سبز از اولویت های این منطقه در سال جاری می باشد. وی در ادامه با بیان اینکه با رشد جمعیت در محدوده منطقه پنج برنامه ریزی لازم جهت احداث پارک وتوسعه فضای سبزشروع شده اظهار داشت : اتوبان پاسداران به عنوان یکی از مناطق پرتردد تبریز نیازمند توسعه فضای سبز است که دراین زمینه شهرداری منطقه پنج اقدام به کاشت درخت در اتوبان پاسداران نموده است. محدوده اتوبان پاسداران که در حوزه استحفاظی منطقه پنج واقع شده از طرح تبادل تا ورودی شهرک ولی امر است که با انواع گونه ها در آن درختکاری صورت گرفته است. وی در این رابطه تصریح نمود : در زمینی به مساحت ۳ هزار متر مربع در حاشیه پاسداران درختکاری انجام شده است. به گفته وی در سال های اخیردر مسیر پاسداران و به طول ۳ کیلومتر در سه ضلع اقدام به توسعه فضای سبز شده است.

کاشت درخت کاج سدروس و گل لاله در مسیرهای میدان ابوریحان، زیرگذر خرمشهر در بلوار دفاع و رفوژ وسط خیابان سلیمان خاطر به سمت میدان منظریه

کارکنان واحد فضای سبز شهرداری منطقه ۳ چندین مسیر در سطح حوزه شهرداری منطقه را برای افزایش سرانه فضای سبز و افزایش نشاط و شادابی با پیازچه گل های لاله گلکاری و با کاشت درخت کاج سدروس درختکاری کردند.

گلدانی های بتنی موجود در رفوژ وسط زیرگذر خرمشهر در بلوار دفاع با جمع آوری زباله ها، پاکسازی و با کاشت پیازچه گل لاله تزئین گردید.  همچنین فضای سبز واقع در ضلع شمالی میدان ابوریحان با کاشت پیازچه گل های لاله تزئین و چندین درخت کاج سدروس نیز در فضای سبز ضلع های غربی و شرقی میدان ابوریحان برای زیبایی و افزایش سرانه فضای سبز کاشته شد.

مسیر دیگر گلکاری شده رفوژ وسط خیابان سلیمان خاطر می باشد که در آن محوطه هایی به اشکال مختلف با گل های لاله، گلکاری شده است.

کاشت ۸۵۰ هزار بوته ‌گل و ۳۷ هزار اصله درخت و درختچه در سطح منطقه ۴ از ابتدای سال

مدیر فضای سبز شهرداری منطقه ۴ تبریز با اشاره به اینکه کیفی‌سازی گل‌کاری و درختکاری، اولویت منطقه در حوزه فضای سبز است، از کاشت ۸۵۰ هزار بوته‌گل و ۳۷ هزار اصله درخت و درختچه در سطح منطقه از ابتدای سال جاری خبر داد.

روح الله قراچورلو با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: توزیع برنامه‌های گل‌کاری و درختکاری در سطح منطقه ۴ از ابتدای سال جاری، بر اساس منابع آبی پایدار و آبیاری مکانیزه، برنامه‌ریزی و اجرا شده ‌است.

وی اضافه کرد: بر این اساس، ۸۵۰ هزار بوته انواع گل‌های بهاری از قبیل داوودی، بنفشه، شب‌بو و ۳۷ هزار اصله درخت و درختچه بهاری در سطح منطقه کاشته شده‌ و با توجه به آبیاری منظم و مراقبت مداوم، جلوه خوش‌رنگی به بوستان‌ها و بلوارهای منطقه بخشیده است.

مدیر فضای سبز شهرداری منطقه۴ تبریز تصریح کرد: عمده گل‌های کاشته ‌شده، محصول نهاده‌های گلخانه‌ای منطقه ۴ بوده و نشان‌دهنده عزم و اراده این منطقه برای خوداتکایی در بخش فضای سبز است.

نوشته: علی فرهی

17
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۱ پاسخ

 1. Arash گفت:

  ۱۰ ساله کسایی رو میخوان کمربند سبز کنن هر سال میگت ولی کلا کسایی خاکه و منظره خوبی نداره
  پاسداران بهتره شرایطش اونن فقط اون قسمت های دمه اتوبان که تملک نشده و حاشیه نشین ها هستند مایه ابروریزیه
  تپه های مرزداران هم فعلا همونجوری خاکی مونده
  امیدواریم سال ۹۸ سال فضای سبز تبریز باشه
  و پارک های محلات روز به روز زیاد شن
  و پارک باغشمال و پارک بزرگ رو هم شروع کنن

  11

  0
 2. اورهان گفت:

  از درخت کاشتن ، فقط کاج و سرو کاشتنو بلدن ! چرا از زرشک طلایی ، شمشاد ، یاس ، پاپیتال ، رز رونده و … استفاده نمیکنید ؟

  18

  0
 3. شبنم گفت:

  با تشکر از شما که اخبار مربوط به عملکرد شهرداری رو منعکس میکنید. این اقدام شهرداری قابل تقدیر هست چون تبریز به دلیل کمبود فضای سبز در بیشتر مناطق به شکل بیابان درآمده است. وجود تپه ها و قسمتهای شیب دار در داخل شهر و به خصوص مناطق تازه تاسیس مثل خیابان مشرف به استانداری و قسمتهای زیادی از باغمیشه و….نیاز مبرم به ایجاد فضای سبز دارن

  12

  0
 4. مجید گفت:

  واقعا چقدر اقدامات شاخصی صورت گرفته ۴ تا کاج در ابوریحان کاشتن و ۳۰تا فلان جا آخه این اقدامات گزارش دادن داره واقعا خجالت نمیکشن این آمار رو منتشر میکنن انگار دهیاری یه روستا داره گزارش میده یکی به اینا بفهمانه که اینجا کلانشهره نه یه روستا که ۴ تا درخت رو جزو آمار حساب کنین سازمانی با آن همه نیرو و بودجه چه کار خاصی انجام داده کدام پارک شاخص را ایجاد کرده کدام درختکاری عمده را انجام داده؟

  18

  0
 5. داود گفت:

  درختکاری اون هم به وسعت ۳۰۰۰ مترمربع، یک رکورد بی نظیر در جهان است و باید در کتاب رکوردهای گینس ثبت بشه.
  یکی نیست به این حضرات بگه تو ۳۰۰۰ متر مربع به روز می شود ۵۰ تا درخت کاشت.
  ببینید تبریز دست چه احمقهایی افتاده که ۳ هزار متر مربع درختکاری را در بوق و کرنا می کنند و آن را با افتخار هر چه تمام تر رسانه ای می کنند.

  17

  0
 6. تبریزلی گفت:

  خیلی خوبه در درختکاری اما یک پیشنهاد دارم گزارشی تهیه کنید از درختانی که هر ساله بدلیل عدم ابرسانی مناسب خشک میشن و از این طریق هم برای پیمانکار و …. ایجاد اشتغال جدید میکند

  9

  0
 7. Arash گفت:

  ایا به روزی میشه تبریزم سبز بشه یا نه
  واقعا اگه تعداد پارک ها زیاد شه و از به طرفم فضای سبز خیابون ها بیشتر شه و دو اتوبان تبریز سبز بشع
  تبریزم میتونه سبز بشه

  11

  0
 8. ناشناس گفت:

  از پروژه آیسان هم گزارش بگیرید چی شد آخه بعد از چندسال هنوز مونده

  8

  0
 9. masoud گفت:

  عالیه فقط کاش این همه کاج نکارند، و از درختان بومی استفاده کنن که زیبایی و سازگاری بیشتری داره

  9

  1
 10. reza گفت:

  سلام اقا ما به کی بگیم ما گل نمیخوایم یکی به این شهردار محترم لطف کنه بگه یکم به اسفالت شهر برسین نه گلهای باغچه

  11

  0
 11. ناشناس گفت:

  شهردار تبریز یه سر بیاد تهران اتوبانها پارک وبوستان وفضای سبز اینجا رو ببینه بعد خودش شرمش میشه ۵۰ درختو تو بوق وکرنا بذاره .تبریز کلانشهره باسمنح نیست عوضی گرفتید

  7

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo