نگاهی به گذشته و حال خیابان ارک

کوچه ارک یکی از کوچه های قدیمی تبریز است و به نام کوچه خیریه نیز شناخته می شده است. در قدیم تنها گذرگاه مردم محلات چرنداب و لیلاو به محوطه مرکزی شهر و بازار بود. دلیل نامگذاری این کوچه به خیریه نیز برگزاری گروه های نمایشی، تئاتر و موسیقی در این محل بود که در سال ۱۲۹۶و قبل از آن درآمد این گروه های هنری صرف امور خیریه شهر تبریز می شد ولی بعدها به دلیل قرارگیری این کوچه در کنار ارک باشکوه به کوچه ارک تغییر نام داد.

ضلع شرقی از سمت خیابان والمان محل استقرار ساختمان کنسولگری آمریکا در سال ۱۹۱۱ میلادی تا پیش از احداث کنسولگری جدید در محل فعلی تالار زمرد بود. تا قبل از جنگ جهانی دوم و اشغال تبریز توسط متفقین مکان کنسولگری آمریکا در کوچه ارک مکان نامناسبی تشخیص داده شده و در سال ۱۳۲۳ شمسی کنسولگری جدید به محل باغ ارمنی (ارمنی چولی) که محل استقرار تانک های ارتش سرخ شوروی در سال ۱۳۲۰ نیز بود توسط آمریکایی ها از زیگموند مهندس اتریشی کارخانه چرم خسروی (دانشگاه هنر فعلی) خریداری شده و پس از ساخت توسط مهندسین آمریکایی به این محل منتقل گردید.

یکی از هتل های قدیمی و نوستالژی تبریز نیز به نام هتل ارک در این کوچه قرار گرفته است و پس از سال ها هم اکنون به کار خود ادامه می دهد.

دانشگاه سراج نیز در یکی از ساختمان های قدیمی که متعلق به ژاندارمری و ساواک بوده در این خیابان که بعدها به خیابان تبدیل شد قرار گرفته است. جدا از ساختمان ها، خانه های قدیمی و خراب شده و داروخانه ها مطب تعدادی از پزشک های معروف قدیمی تبریز در ورودی این خیابان از سمت خیابان امام واقع شده بودند که هم اکنون به خرابه تبدیل شده اند.

خیابان ارک در منطقه گردشگرپذیر ارک و هسته مرکزی تبریز پس از چند سال در اواخر سال ۹۷ به همت شهرداری مورد بهره برداری قرار گرفت. این خیابان چندین سال بود به یکی از خیابان های پرتردد شهر تبدیل شده بود و ترافیک سنگین آن حوصله اکثر مسافران و رانندگان را سربرده بود. مسیر گشایی خیابان ارک تقریبا ۳ دهه بود که به دلایل مختلف از جمله تملک و عدم توجه کافی به صورت راکد مانده بود و سرانجام سال ۹۷ بود که آخرین واحد این خیابان بهمن ماه سال گذشته تملک و وارد فاز اجرایی گشت و به دو حالت پیاده راه و سواره رو کار اجرایی این خیابان روزهای پایانی سال قبل به اتمام رسید.

حالا پیاده راه سنگ فرش ارک خیابان عریضی است که با هدف انسان محور بودن و تامین امنیت و آرامش شهروندان و مسافران با هزینه ۷۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است و به پیاده راه زیبایی تبدیل شده است که با نصب مبلمان شهری مناسب موجب استقبال بی نظیر تبریزی ها و مسافران نیز شده است.

اما مسایلی در مورد این پیاده راه مطرح می باشد که توجه به آنها می تواند این خیابان جدید را به قطب گردشگری تبدیل کند.

به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

خیابان ارک از جداره های نامناسبی برخوردار است و علاوه بر تعدادی از مغازه ها و خانه های متروکه و خرابه مغازه های کوچک و قدیمی موجود نیز شکل قدیمی خود را حفظ نکرده و نمای آن ها دستخوش تغییرات ناهمگون شده است و چهره نامناسبی به این خیابان داده است و بایستی با جداره سازی مناسب اعم از نماها و در و پنجره ها و حذف زواید بصری از جمله تابلوهای ناهمگون و سنتی سازی زیبایی را به این جداره ها بازگرداند.

با وجود تعدادی از رستوران های کوچک و قدیمی در طول مسیر و کافی شاپ های جدیدی که در ورودی جنوبی این خیابان از طرف خیابان والمان دیده می شود احداث کافه ها و رستوران های روباز در این خیابان می تواند باعث جذابیت بیشتر آن شده و گردشگر زیادی به این خیابان جذب نماید.

یکی از مسئله های اساسی این پیاده را وجود دیوار مصلی در ضلع شرقی آن است که موجب اعتراض فراوانی نیز شده است و در صورت برداشته شدن می تواند زیبایی این پیاده راه چند برابر نماید. دیواری که چندین سال است مانعی بین این خیابان و بنای ارک بوده و دید بصری ارک را مخدوش کرده است و با وجود اعتراضات فراوان کاری در این مورد انجام نمی شود و سازمان میراث فرهنگی نیز در این مورد سکوت کرده است.

هتل تاریخی و زیبای کیهان نیز در ضلع شمالی ارک در حالت نابودی قرار گرفته است و سالهاست که جز شمع بندی عملا کاری در مورد حفظ این بنای ارزشمند صورت نپذیرفته است.

اما خبر خوب در مورد احداث فاز دوم پارکینگ ارک در انتهای خیابان والمان (ضلع جنوبی ارک) و در ورودی جنوبی این پیاده راه این است که احداث این پارکینگ با مخالفت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است و هیچ حفاری در محوطه ارک انجام نخواهد شد و به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی حفاری های صورت گرفته در ضلع شمالی نیز پر شده و به زودی کف سازی این قسمت نیز شروع خواهد شد.

به هر حال امیدواریم این خیابان قدیمی مورد توجه بیشتر مسوولین شهری قرار بگیرد و اجازه استفاده مجدد خودروها در این خیابان داده نشود تا شهروندان با آسودگی و دور از هیاهو در این خیابان به گردش بپردازند.

نوشته: علی فرهی

19
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۶ پاسخ

 1. Arash گفت:

  چند مورد در مورد ارک و کوچه ارک
  ۱ اولا باید زودتر ضلع شمالی ارک کفسازی شه و خانه فتح الهی رو هم زودتر مرمت کنن و اجازه پارک خودرو چه در داخل مصلی و چه در داخل ارک ندن
  ۲ حتما ما بین مصلی و ارک فنسی کشیده شود
  ۳ مغاره های قسمت شمالی ارک در صورت وجود بودجه تملک شود تا ارک ار خیابان امام و قسمت شمال به پارک تبدیل شود و دیده شود
  ۴ قسمت سواره رو باز شود ولی اجازه پارک کردن خودرو ها در کوچه ارک داده نشود

  2

  0
 2. امید گفت:

  ما هم امیدواریم فکری برای دسترسی به خیابان فردوسی صورت بگیره

  2

  0
 3. reza گفت:

  با سلام. واقعا عالیه اصلا چه قدر پیشرفت کردیم این همه پیشرفت محاله. اگه اینچوری بریم قطب گردشگری اقتصاد فرهنگ و… جهان میشیم. واقعا که خجالت داره دوتا موزاییک گذاشتند واقعا به کجا میریم.

  1

  1
 4. tebriz گفت:

  اون دکه زشت و مذخرف هم باید از اول پیاده راه ارک برداشته بشه و در اول و آخر پیاده راه آبنمای زیبا و خاص ساخته بشه .

  2

  0
 5. متشکرممممممممممممم

  0

  0
 6. مهدی گفت:

  مشکل اصلی این مسیر عدم دسترسی به خیابان فردوسی است و اگر کسی بخواهد از میدان ساعت به سمت فردوسی بیاید باید کل شریعتی را دور بزند تا به باغ گلستان رفته و از آنجا به مسیر فردوسی بیاید… این پیاده راه یک طرح غیرکارشناسی بود و باید مسیرگشایی انجام شود.

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo