لزوم رسیدگی به آبنماهای خالی و خاموش شهر

اگر چرخی در شهر خودمان داشته باشیم و به پارک ها و میادین توجه کنیم مسلما به حوض ها و استخر های کم عمق با اشکال مختلف و خالی از آب برخورد خواهیم کرد و از خود سوال خواهیم کرد این ها هم جز آثار دیدنی شهرمان هستند؟ یعنی یک زمانی این حوض ها از آب پر می شدند و به دلایل مختلفی مثل کم آبی دیگر پر نمی شوند؟ و یا به دلیل اینکه آب به این حوض ها آسیب می زند مسئولین به فکر خالی نگه داشتن این حوض ها یا به اصطلاح بهتر آبنما افتاده اند؟ واقعا دلیل تنها کم آبی و توجه شهرداری به بحران آب است یا چیز دیگر؟ قرار است کم آبی در سال های آتی برطرف شود و سپس این آبنماها از آب پر شوند؟ اگر چنین نباشد که همه مناطق بایستی مثل مسئولین پارک طوبی عمل کنند. بله راه حل بهتری در این چند سال صرفه جویی در مصرف آب این آبنماها در یکی از پارک های شهرمان یعنی طوبی انجام شده است و محل این آبنماها با خاک پر شده و با گلکاری تزیین شده است و میتواند الگویی برای دیگر مناطق باشد.

واقعا جای سوال و تاسف است که چرا آبنماهای شهر خالی مانده اند و فکری به حالشان نمی شود و کم آبی به تنهایی نمی تواند دلیل موجهی برای این امر باشد.

حذف و برچیده شدن عمدی یا سهوی تعدادی از آنها نیز نشان می دهد در بعضی از مناطق شهر مسوولین به مسئله کاربرد آب در محیط شهری که از دیرباز نیز به آن توجه شده علاقه ای ندارند.

همه میدانیم که آبنماها چه تاثیری در چهره و دید بصری شهرمان دارند و مسلم است که استفاده از آب در زندگی شهر به هر طریقی (انواع آبنما یا جوی آب و…) تاثیر زیادی از نظر آرامش روانی برای شهروندان دارد و محیط مطلوب و آرام بخشی را حتی برای علاقه به نشست کوتاه یا گردش لذت بخشی به خصوص در روزهای پر استرس فعلی فراهم می نماید.

چندی پیش خبرهایی توسط شهرداری تبریز در مورد راه اندازی مجدد برخی از آبنماها خاموش و خالی بخش مرکزی شهر را شنیدیم و متوجه شدیم شهرداری منطقه ۸ تبریز که بخش مرکزی و تاریخی فرهنگی شهر را پوشش می دهد اقدام به را اندازی مجدد تعدادی از این آبنماها کرده است که موجب رضایت همشهریان و افزایش بازدید نیز شده است. از جمله این آبنماها می توان به میدان ساعت، باغ گلستان، پارک خاقانی، میدان شهدا (توپخانه) و…اشاره نمود.

راه اندازی مجدد این آبنماها خبر خوشحال کننده ای است. درست است که بافت مرکزی شهر یکی از نقاط عطف گردشگری شهرمان می باشد، اما نبایستی از دیگر نقاط شهر غافل شد. تعدادی از مناطق پربازدید و مهم نیز در مناطق دیگری قرار گرفته که نسبت به وضعیت آبنمای آن ها کم لطفی شده است. علاوه بر خاموشی و خالی بودن تعدادی از آبنماها پارک هایی مثل مشروطه، شمس و… فواره های بزرگترین مجموعه تاریخی تفریحی شهر یعنی الگلی نیز چندین سال است دچار مشکل شده اند.

ائلگلی با فواره هایش زیباست.

سالها بود هر وقت به الگلی میرفتیم به محض بالا رفتن از پله های ورودی اصلی و در لحظه ورود به محوطه استخر قطرات ریز و خنک آب فواره های استخر با نوازش سر رو صورتمان رسم مهمان نوازی بجا می آوردن حالا چند سالی از این میهمان نوازی خبری نیست مثل اینکه مسوولین پارک به این ها توجهی ندارند و هر کس که وارد محوطه استخر میشود بایستی در یک گوشه از آن نشسته و ساکت به تماشای فضای بی روح استخر بنشینند.

چندین سال است که به بهانه های مختلف مثلا احداث آبنمای موزیکال داخل استخر که با مخالفت شورای شهر روبرو شد فواره های استخر که تعداد آنها ۵ عدد بود برچیده شدند دلیل دیگر آن نیز استفاده از قایق در داخل استخر بود که به نوعی مانعی برای قایق سواری بود و به نحوی دلیلی برای برچیدن این فواره ها و درآمد زایی پیش روی مسوولین پارک قرار می داد. سال قبل به دلیل اعتراضات زیاد شهروندان در فضای مجازی تعدادی از این فواره ها که تفاوت زیادی با فواره ها داشتند و به شکل بی سلیقه ساخته شدند در فضای داخلی استخر نصب شدند حالا این فواره ها یا آبنماها نیز هراز گاهی کار میکنند و اکثرا در خاموشی به سر میبرند.بجز فواره ها آب جوی های منتهی به استخر و راه رو منتهی به عمارت میانی نیز بعضی مواقع خالی از آب می شوند که بایستی به این موارد نیز توجه شود.

عکس  ها مربوط به فواره های قبلی و فعلی الگلی است…

خبر جدید نیز مربوط به شهرداری منطقه یک و راه اندازی مجدد پارک موزیکال است.

مهندس محسن زاده مدیر فضای سبز شهرداری منطقه یک دلیل خالی و متوقف شدن بخش آبنمای این پارک را تمیزکاری و تنظیم مجدد فواره ها اعلام کرده است. هم اکنون پارک زیبای ولیعصر با آبنمای موزیکال تمیز و تعمیر شده آماده پذیرایی از گردشگران و همشهریان عزیز می باشد.

 

به هر حال امیدواریم مسئولین شهری تبریز به بحث زیبایی شهر بیش از پیش اهمیت دهند. درست است که به لحاظ وضعیت بد اقتصادی سنگین جامعه تمام شهرهای کشور دچار مشکل هستند ولی این دلیل نمی شود که نتوان وضعیت فعلی شهر را نیز به لحاظ سخت افزاری حفظ نمود.

نوشته: علی فرهی

17
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۸ پاسخ

 1. شبنم گفت:

  شهرداری و شورای شهر تبریز کاملا به خواب زمستانی فرو رفته اند هیچ خبری از طرحهای جدید عمرانی و پروژه های در حال ساخت نیست وضعیت اقتصادی هم بهانه خوبی به دستشون داده قبلا چه کارهای شگرفی میکردن که حالا چکار کنن فقط قبل انتخابات شهری شعار میدن و مردم رو اغفال میکنن بعد انتخاب شدن به خواب فرو میرن

  0

  0
 2. مهدی گفت:

  فقط رسیدن کافی نیست کیفیت آب خیلی از این ها اونقدر بد که کار نکنن سنگین تر….تو همین تصاویر هم لجن سبز آب واضح دیده میشه

  0

  0
 3. مرتضی گفت:

  تبریز مرده باید ختم شو بگیریم آدم میره بقیه شهررارو میبینه فقط افسوس میخوره فقط تبریزه که راکده

  0

  0
 4. ناشناس گفت:

  اح بابا چه وضعیه ادمین آخه؟ از وقتی پویا سایت رو داد دست شما خوابتون برده ماه به ماه مطلب نمیزارین. امشی زده شمارو؟ این سایتم شده عین سایت شیراز ۱۴۰۰

  0

  0
 5. ناشناس گفت:

  همه جا از بی ابی له له میزنه خودخواهیه که به فکر فواره اب باشیم

  0

  0
 6. Sehrama گفت:

  سلام آقا پویا
  چرا این سایت انقد راکد شده؟

  0

  0
 7. مهمت گفت:

  با رفتن نجفی شهر تبریز کلا خوابیده

  0

  0
 8. محمدرضا گفت:

  چطور مناطق خشک و گرمسیری ایران می توانند آکواریوم و دریاچه مصنوعی داشته باشند ولی به بهانه کم آبی پروژه های تبریز لغو شده است

  0

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo