گزارش تبریز مدرن از برنامه پرسه در شهر

گزارش آژانس خبری تبریز مدرن از برنامه پرسه در شهر(۲)

پرسه در شهر (۲) روز شنبه در تاریخ ۲۶ مرداد نود و هشت توسط کار‌‌گروه گردشگری کانون معماران و شهرسازان با حضور: امیر ثناجو (باستان سنج و پژوهشگر هنر و معماری)، رضا خلیلی (رئیس سازمان گردشگری شهرداری تبریز)، نیما ولیزاده (معمار و طراح المان شمس تبریزی) برگزار گردید.

این برنامه با حضور پرشور دانشجویان معماری و شهرسازی و علاقمندان این حوزه از محل میدان نماز (کلیسای مریم مقدس) آغاز و در طول مسیر به روند تحولات شهرسازی محدوده اشاره شد.  در ادامه مسیر سه راه امین، چهارراه شریعتی (شهناز سابق)، کوچه میار میار (کلیسای عذرای توانا، پاساژ و خانه های قدیمی) مورد بازدید قرار گرفت.
این حضور و پرسه زدن معماران و شهرسازان جوانان در سطح شهر کنجکاوی مردم عادی را نیز برانگیخته بود، گروهی بی تفاوت و با عجله ازمیان جمع می گذشتند. اما گروهی ایستاده و به توضیحات گوش می دادند، گروهی هم جلو آمده و علت این حضور را می پرسیدند. نکته جذاب این ماجرا آنجا بود که چند نفری همراه گروه شده بودند.

افراد شرکت کننده در این برنامه در میان بافت کهن شهر قدم زده و به تماشای هویت دیرین شهر پرداختند، از تاریخ و وقایعی که در این کوچه ها و خانه ها اتفاق افتاده صحبت کرده و در نهایت پرسه زنان به باغ گلستان (المان شمس تبریزی) رسیده وپای صحبت های نیما ولیزاده معمار این یادمان نشستند و به بحث و گفتگو در مورد فضاهای شهری پرداختند و بدین صورت پرسه در شهر( ۲) نیز به اتمام رسید.

رضا دهقان مدیرعامل کانون معماران و شهرسازان  درباره پرسه در شهر می‌گوید:

کانون معماران و شهرسازان سازمانی مردم نهاد است که با هدف شناسایی، جذب، پرورش، حمایت، هدایت و اعتلای سطح علمی جوانان  معمار و شهرساز جهت ورود به عرصه حرفه ای فعالیت خود را از سال ۹۴آغاز کرده است. کانون در حال حاضر یک تیم ۵۴ نفره است که در کنار پیگیری مقاصد علمی و پژوهشی سعی دارد به مسیر کارآفرینی هم منتهی شود.

چرا پرسه در شهر؟

در حال حاضر غالب مباحث معماری و شهرسازی به دانشگاه ها و محیط های آکادمیک معطوف شده و خارج از این فضاها اتفاقی نمی افتد. نیاز است که با شهرها آشتی کنیم و با معماری آن بیشتر آشنا شویم و هویتش را لمس کنیم. پرسه در شهر با هدف آشنایی با تاریخچه و دگرگونی های بافت قدیمی و معاصر و آشنایی با بافت کهن و بناهای شاخص معماری شهر تبریز شروع به کار کرده است .

مردم عادی در کجای این رویدادها هستند؟

برنامه های کانون برای دانشگاهیان و فعالین عرصه معماری و شهرسازی تعریف شده اما در برنامه بلند مدت کانون سعی داریم مردم عادی را هم با خود همراه کنیم، میتوان گفت هدف پرسه در شهر برقراری ارتباط با مردم و مردمی تر کردن فعالیت های معماری و فضای شهری است.

حضور مسولین در این رویدادها چه تاثیری خواهد داشت؟

قصد داریم در این رویداد ها مسولین و اساتید و کسانی که در آینده این شهر تاثیر دارند را نیز با خود همراه کنیم. حضور مسئولین در این سلسله رویدادها و برنامه ها قوت قلب و کمک کننده خواهد بود. با حضور مسولین تعامل بین مخاطبین راحتتر صورت میگیرد و در چنین فضایی میتوان پیوند مشترکی میان دانشجویان و فعالین این عرصه با مسولین شهری ایجاد کرد. که در این برنامه آقای رضا خلیلی رئیس سازمان گردشگری شهرداری تبریز ما را همراهی نمودند.

امیرثناجو به عنوان راهنمای این برنامه میگوید:

هدف صرفا آشنایی با مباحث تاریخی نیست، اینکه چطور این میراث را حفظ کنیم و این آثار چه نقشی در آینده شهر خواهند داشت از دغدغه های مهم ماست. صرفا در گذشته ماندن راه به جایی نخواهد برد، باید از گذشته برای زمان حال استفاده کنیم. برای این کار ضروری است گذشته و شواهد را حفظ کنیم. باید درک کنیم که آجر به آجر این ساختمان ها تشکیل دهنده هویت شهرمان هستند. نیاز است معماران و شهرسازان با این میراث آشنا شوند، این آشنایی مقدمه تلاش برای حفاظت از این ارزش ها خواهد بود. و امیدواریم این سلسله رویداد ها در سطح شهر تداوم داشته باشد.

پرسه در شهر حاصل تلاش کانون معماران و شهرسازان برای یاداوری اهمیت هویت شهری است. بخش مهم شناسنامه تبریز محلات قدیمی هستند. این سلسله رویدادها علاوه بر جامعه دانشگاهی، مردم را نیز با تاریخ و هویت شهر تبریز آشنا میکند. امیدواریم این برنامه ها ادامه پیدا کند و عموم مردم نیز از آن استقبال کنند و فراتر از روزمرگی و مشکلات اقتصادی به شهر نگاه کنند و  آن را نادیده نگیرند.

شما خوانندگان تبریز مدرن چقدر از این نوع برنامه ها استقبال می کنید؟

عکس: ائلیار نبیی و معصومه دهقان

نوشته: سونیا دادگر

8
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo