محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس افزایش یافت. آیا این افزایش محدوده در بهبود روند اقتصادی منطقه تاثیری خواهد داشت؟

منطقه آزاد ارس در شمالغرب ایران در نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان استقرار یافته است.

در تاریخ   ۱۳۸۴/۴/۷ بر اساس مصوبه هیات وزیران محدوده منطقه آزاد ارس شامل ۹۷۰۰ هکتار از اراضی منطقه می‌شد که این محدوده در تاریخ ۱۳۸۷/۹/۱۴ به ۵۱ هزار هکتار شامل بخش‌هایی از ۲ شهرستان جلفا و خداآفرین افزایش یافت.
این محدوده ابلاغی در بخش متصل، محدوده اصلی را از ۹۷۰۰ هکتار به ۲۰۵۰۰ هکتار افزایش داد و در ۳ بخش منفصل نیز قسمتی از شهرستان کلیبر به وسعت ۲۴ هزار هکتار (موسوم به قلی بیگ لو) و اراضی اطراف سد خداآفرین به وسعت ۶۱۰۰ هکتار و محدوده گمرک نوردوز ( مرز ایران با ارمنستان) به وسعت ۲۴۰ هکتار جمعاً به وسعت ۵۱۰۰۰ هکتار کل محدوده منطقه آزاد ارس را تشکیل می‌دهد.

منطقه آزاد ارس متعلق به شمال غرب ایران است و هدف از تاسیس این منطقه رونق و توسعه اقتصادی آذربایجان می‌باشد. با توجه به افزایش استقبال از ظرفیت‌های اقتصادی و جاذبه‌های گردشگری و افزایش تردد و استقبال از ظرفیت‌های موجود در ارس، توجه به زیرساخت‌های حمل و نقلی، خدماتی و جاذبه‌های گردشگری بیش از پیش ضروری است. در همین راستا لازم بود با توجه به مزیت‌های اقتصادی محدوده‌های فعلی این منطقه اصلاح و افزایش یابد. زیرا می‌توان ارس را هم به لحاظ مزیت‌های اقتصادی و هم به لحاظ قانونی متمایز از سایر مناطق آزاد ایران دانست. به همین جهت بر خلاف قانون توسعه محدوده مناطق آزاد که ضروری است در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، این قانون در مورد ارس صادق نبوده و منوط به تصمیم هیات دولت است.

در نهایت هیات دولت به پیشنهاد دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس را در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۱۰ افزایش داد.

هیات دولت در جلسه دهم شهریور ۱۳۹۸ به پیشنهاد دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد ماده واحده قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی آبادان و خرمشهر، جلفا و بندر انزلی و ماده واحده قانون توسعه محدوده منطقه آزاد ارس، محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس را به مساحت ۷۱۸۴۸ هکتار تعیین کرد.

بر این اساس، محدوده منطقه مربوط به مساحت (۷۱۸۴۸) هکتار شامل محدوده جلفا- هادیشهر- مرند به مساحت (۴۰۱۹۴) هکتار، محدوده سیه‌رود – ایری به مساحت (۳۳۲) هکتار، محدوده نوردوز به مساحت (۵۶۷) هکتار، محدوده خداآفرین به مساحت (۵۶۸۰) هکتار و محدوده قلی‌بگلو به مساحت (۲۵۰۷۵) هکتار معین می‌شود.

مزایای ویژه و منحصربفرد منطقه مستعد توسعه همه جانبه‌ی منطقه‌ای است. مزایایی مانند موقعیت ژئواستراتژیک، همسایگی با کشورهای مستقل مشترک المنافع، قرارگیری در کریدورهای بین‌المللی-حمل و نقل (۶ کریدور) و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، نزدیکی به ترکیه به عنوان عامل پیوند‌‌دهنده‌ی  طبیعی، برخورداری از پشتیبانی مادرشهر تبریز، وجود جاذبه‌های فراوان گردشگری و… .

امید است تمام فرصت‌های شناسایی و معرفی شده در منطقه ارس، براساس نتایج علمی و کارشناسی و منطبق با شناخت صحیح از قابلیت‌ها، امکانات،اهداف،راهبردها و برنامه‌ریزی‌های مدون منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس صورت پذیرد تا بتوانیم شاهد رونق هرچه بیشتر این منطقه و بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی مردم باشیم.

 

به نظر شما این افزایش محدوده منطقه ارس در بهبود روند اقتصادی منطقه تاثیری خواهد داشت؟

 

14
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. بهنام گفت:

    منطقه آزادارس یه سازمان زالوصفت است وچشم طمع به داراییهای پدری اهالی منطقه دوخته است تاباتاراج منبع درامدی اهالی منطقه هزینه های جاری ومنابع مالی خودراتامین وتقویت کند،بخداقسم منطقه ازادبجز ضرروزیان به مردم منطقه هیچ دست اوردی ندارد،هرچه درهدفگذاریهایش بیان میکندفقط جنبه تبلیغات دارد،به راستی که منطقه ازاداستعمارگری درقرن ۲۱است

    0

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo