شهرک دامپروری مرند،پروژه‌ای که پس از ۹ سال فقط ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است…

تامین هزینه های تکمیل شهرک دامپروری مرند خارج از عهده دولت است. با ورود بخش خصوصی به این حوزه می توان برای تکمیل و بهره برداری این شهرک امیدوارتر بود.

بخش یامچی یکی از دو بخش شهرستان مرند در شمال غربی این شهرستان با وسعتی حدود ۸۵۰ کیلومترمربع واقع شده است. ازطرف شمال با شهرستان جلفا و از طرف شرق به بخش مرکزی شهرستان مرند و شهرستان جلفا و از طرف غرب به بخش مرکزی شهرستان مرند و از طرف غرب به شهرستان خوی و بخش مرکزی مرند محدود می‌گردد. وجود یک شهرک دامپروری برای شهرستان مرند از نیازهای ضروری است و شهرستان مرند ظرفیت‌های زیادی در بخش کشاورزی دارد. با احداث و راه اندازی شهرک دامپروری شهرستان مرند واقع در بخش یامچی شرایط اشتغال زایی مستقیم برای ۵۰۰ نفر فراهم می‌شود. احداث شهرک دامپروری شهرستان مرند واقع در بخش یامچی در مساحتی حدود ۱۲۰ هکتار از ۹ سال پیش آغاز شده است و اما پیشرفت فیزیکی مناسبی نداشته و حدود ۳۵ درصد پیشرفت گزارش می‌شود.مسئولین شهرستان قبلاً اذعان کرده بودند که امیدوارند بتوانند مشکلات را توسط دولت حل کنند و در غیر این صورت به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

مهندس کرمی فرماندار ویژه شهرستان مرند اعلام کرد:

نزدیک به ۹ سال است که تنها برای فاز اول شهرک دامپروری مبلغ ۲۳ میلیارد ریال هزینه شده که در حال حاضر برای تکمیل فقط فاز اول این شهرک نیاز به ۶ میلیارد تومان اعتبار است که این مبلغ از عهده دولت خارج است و با ورود بخش خصوصی به این حوزه می توان برای تکمیل و بهره برداری این شهرک امیدوارتر بود. با روی کار آمدن دولت یازدهم مسئولین اجرائی شهرستان مرند بارها از همت دولت و اختصاص بودجه برای تکمیل این شهرک مهم خبر داده‌‌اند اما اینک این امید از دولت سلب شده و در بخش خصوصی دیده می‌شود و تدبیر، گشایش کار را در واگذاری کلید این شهرک به بخش خصوصی صلاح می‌داند.شهرک دامپروری مرند با ورود سرمایه‌گذار جدیدی در ۴ فاز، پرورش گوسفند را با اشتغال زایی مستقیم ۵۰۰ نفر در این شهرک راه اندازی می‌کند.

با احداث شهرک دامپروری مرند، ظرفیت پرورش ۲۱ هزار راس گوسفند پر بازده وارداتی در این شهرستان به وجود می‌آید. گفته می‌شود نظیر این شهرک حتی در کشورهای همسایه نیز وجود ندارد و با بهره برداری از این شهرک، علاوه بر تامین گوشت، شیر و سایر فرآورده‌های دامی و لبنی، مشکل اشتغال نیز در منطقه برطرف می‌شود. این پروژه یکی از پروژه‌های وزارت جهادکشاورزی است که از طریق شرکت شهرک‌های کشاورزی بحث‌های مربوط به گلخانه، دامپروری و شیلات را دنبال می‌کند. در آذربایجان شرقی در حال حاضر ۹ شهرک شامل ۲ شهرک دامپروری و بقیه شهرک گلخانه‌ای توسط شرکت شهرک‌های کشاورزی احداث و به سرمایه گذاران واگذار شده است و شهرک دامپروی مرند دومین شهرک در استان است.

سرمایه گذارانی که می‌خواهند در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کنند می‌توانند با مراجعه به شرکت شهرک‌های کشاورزی آذربایجان‌شرقی و مدیریت‌های جهادکشاورزی شهرستان ها، از فرصت ایجاد شده برای تولید و ایجاد اشتغال استفاده کنند. امیداریم با روی کار آمدن بخش خصوصی این پروژه به سر و‌ سامان برسد تا بخشی از مشکل اشتغال‌زایی جوانان استان برطرف شود. وگرنه با امید بستن به وعده‌های مسولین باید ۹ سال دیگر هم برای احداث این پروژه به انتظار بنشینیم.

 

 

1
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo