چشم انداز سیستم حمل‌ و نقل قطر برای میزبانی جام‌ جهانی ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ دولت قطر میزبان جام‌جهانی خواهد‌بود و در سال ۲۰۲۱ جام کنفدراسیون‌ها را میزبانی خواهد‌کرد. این کشور، از قبل یک مسیر توسعه اقتصادی و زیر‌ساختی از جمله چند پروژه عظیم شامل یک فرودگاه بین‌المللی جدید، یک بندر‌دریایی جدید، یک مترو و سیستم ریلی بین شهری و یک شبکه تونل‌های جاده‌ای را که از پایین خلیج دوحه و از شهر عبور می‌کند آغاز کرده‌است.

 

میراث حمل و نقل  از مسابقات جام جهانی قطر هم راستا با چشم انداز ملی قطر در سال ۲۰۳۰

انتخاب به‌عنوان کشور میزبان جام‌جهانی حرکتی پویا را به‌همراه آورده ‌است که با طرح‌های توسعه زیرساخت قطر یکپارچه ادغام شده‌اند؛ در‌حقیقت، میراث حمل‌و‌نقل حاصل از این رویداد با چشم‌انداز ملی قطر برای سال ۲۰۳۰ (QNV 2030)  همسو خواهد‌ بود. در روزهای حساس مسابقات قهرمانی، انتظار می‌رود بیش‌از ۴۰۰٫۰۰۰ تماشاگر بین محل‌های مسابقه در رفت‌و‌آمد باشند. برای انتقال کارآمد این افراد، یک سیستم یکپارچه مترو، بیش‌از ۲۰۰۰ اتوبوس همگانی و بیش‌از ۷۰۰۰ تاکسی در نظر گرفته شده که این  اطمینان را به وجود می‌آورد که تماشاگران و بازدید‌کنندگان بتوانند بین محل برگزاری مسابقات، اقامتگاه و جاذبه‌های توریستی به آسانی رفت‌و‌آمد ‌کنند.

تعهدات اجرایی برای مسابقات توسط کمیته جام جهانی ۲۰۲۲ قطر موسوم به «کمیته عالی برای پروژه و میراث»   (Supreme Committee for  Delivery and Legacy)  تسهیل خواهد شد. این تعهدات در ۹ بخش جداگانه شامل موارد زیر می‌باشند: عملیات حمل‌و‌نقل مکان‌های رقابتی و غیر رقابتی؛ طرح‌ریزی اضطراری و اتفاقی؛ حمل‌و‌نقل هیأت‌های فیفا؛ مسافرت بین‌المللی؛ مسافت پایانی؛ حمل‌و‌نقل زمینی؛ آمادگی مسابقات قهرمانی؛ عملیات زمانی مسابقات قهرمانی و مسیر‌یابی. همه این ها استراتژی کلی اولیه، فعالیت‌ها و برنامه زمانبندی برای پروژه عملیات حمل‌و‌نقل در طی مسابقات قهرمانی را آغاز‌نموده و همچنسین پروژه‌های ورزشگاهی و زیرساختی را آماده خواهد‌ کرد که به قطر این امکان را می‌دهد یک جام جهانی شگفت‌انگیز در سال ۲۰۲۲ میزبانی کند و این اطمینان را‌ حاصل ‌کند که همه‌ی پروژه‌ها و زیر‌ساخت‌ها یک میراث اصیل اجتماعی، انسانی، اقتصادی و محیطی را از خود بجای می‌گذارند که با QNV 2030 ‌‌ هم‌راستا هستند.

چارچوب اداره امور

پشتیبانی از جام‌جهانی و QNV 2030 مستلزم ایجاد یک شبکه چند منظوره و یکپارچه حمل‌و‌نقل در سطح جهانی است که باید توسط یک چارچوب اداری برنامه‌ریزی شود و طرح‌ریزی، پیاده‌سازی، عملیات‌ها و مقررات را بعهده بگیرد. آقای جاسم سیف احمد السلیطی در ماه ژوئن ۲۰۱۳ به عنوان وزیر جدید وزارت حمل‌و‌نقل منصوب شدند و همچنین ایشان یکی از اعضای کمیته عالی برای پروژه و میراث می‌باشند. تأسیس وزارت حمل‌و‌نقل بسیار حیاتی است. این وزارتخانه اطمینانی است برای قطر که یک سیستم حمل‌و‌نقل ایمن، قابل اطمینان و کارآمد را در سطح جهانی در طی جام‌جهانی ۲۰۲۲ فراهم‌ خواهد ساخت.
وزارت حمل‌و‌نقل مسئول تعیین یک مقام با صلاحیت و پاسخگو‌ جهت مدیریت‌ برنامه‌ریزی، مقررات، تدارکات و عملیات کلیه سیستم‌های حمل‌و‌نقل است، که بر اساس یک سیاست حمل‌و‌نقل یکپارچه برای قطر باشد.

بسیاری از سازمان‌های محلی در آماده سازی سیستم‌های حمل‌و‌نقل که برای میزبانی یک جام‌جهانی موفق در قطر لازم است، دخیل خواهند ‌بود. تعهدات زیرساختی برای مسابقات قهرمانی براساس زیرساخت از پیش طراحی‌شده برای تکمیل تا پایان سال ۲۰۲۰ است  که این تعهدات در‌حمایت از چشم‌انداز ملی قطر برای سال ۲۰۳۰ نیز بوده‌اند و قرارداد‌های ساخت‌و‌ساز از قبل برای برخی از پروژه‌های زیرساختی بحرانی از جمله بخش‌های زیرزمینی مترو و چند شاه‌راه سریع‌السیر منعقد شده‌اند.
وظیفه اتمام پروژه یک شبکه حمل‌و‌نقل ایمن، قابل اطمینان، یکپارچه و فراگیر برای مسابقات قهرمانی مستلزم شراکت‌های مستمر بین شرکاء و بهره‌برداران مختلف پروژه‌خواهد‌ بود. مسئولیت‌های پروژه از قبل مشخص ‌شده و مبنایی نیز برای توافق درباره پیاده‌سازی و هماهنگی پروژه‌های مرتبط با جام‌جهانی ۲۰۲۲ تعیین شده است. این تعهدات مورد توافق، اطمینان‌ می دهند که زیرساخت حمل‌و‌نقل ملی و پروژه‌های مربوط‌به مسابقات قهرمانی به‌موقع تحویل داده شود و  قطر یک جام‌جهانی  شگفت‌انگیز را در سال ۲۰۲۲ میزبانی خواهد‌ کرد.

حال سوال اینجاست مسولین شهری ما در مقیاس خرد چه چشم اندازی برای شهرمان دارند؟

چه خبر از پروژه های نیم تمام و وعده های تو خالی مسولین؟

 

4
0

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۵ پاسخ

 1. حسن گفت:

  انشاالله زنوزی بهتر از اون رو خواهد ساخت

  2

  3
 2. ناشناس گفت:

  در شهر ما و شهرهای ما چشم انداز و استراتژی مسولین ( خائنین ) برای هر پروژه اینکه چقدر میشه از توش پول خورد

  10

  0
 3. مرتضی گفت:

  این چند وقت اخیر وقتی به سایت شما سر میزنم این کلمه توی ذهنم میاد که “تبریز شهر آرزوهای مرده”!
  دقیقا یادمه که جناب پویای عزیز (قندگر) حدود ساعت ۸۷و ۸۸ بود که وبلاگ تبریز مدرن رو تاسیس کرد و من تا به امروز یکی از دنبال کننده های جدی سایت بودم. یادمه که چه آرزوهای بزرگی برای شهر تبریز در این سایت و وبلاگ نوشته می شد و هر روز شاهد پست هایی با مضامین توسعه تبریزمون بودیم. خیلی از اون آرزوهای متاسفانه تحقق نیافت و امروز هم میبینیم که تبریز یک شهر بی روح و سرد شده که از اون اشتیاق و جنب و جوش و فعالیت نه تنها خبری نیست بلکه یک سری کارهایی هم که انجام شده بود نصفه و نیمه رها شده!
  پویا جان می خوام بگم از پروژه آیسان، هشت بهشت، میدان ایپک، میدان حکومتی (میدان ساعت)، میار میار، بلوک گلستان، ترمینال تبریز، برج های میدان فهمیده، کاخ موزه فرش و مترو و…
  موضوع جالب تر اینکه همه اینها تا نصفه رفته و نیمه کاره رها شده. فقط یک نمونه ترمینال تبریز که تقریبا اون هم تموم شده اما ورودی و خروجی های ترمینال رو شما تشریف ببرید آبروریزی هستش!
  متاسفانه چند سالی هستش که سایت تبریز مدرن تبدیل شده به یک سایت خبری! اخبار استان رو کپی میکنه و خبری از پروژه و امیدها و آرزوهای جدید نیست. مطالب انتقادی در مورد مسائل شهری دیگه گذاشته نمیشه. و و و و
  دارم به این فکر میکنم که چقدر ما کشور جهان سومی خوبی هستیم. همه مولفه های یک کشور جهان سومی رو به طور کامل داریم. جوانانی که زمانی عشق شهر و آبادانی شهرشون رو داشتن امروز به دلیل عدم حمایت تبدیل شدن به یک سری افراد خنثی و بی تفاوت. این سرمایه اجتماعی مثلا در شهری مثل تهران متاسفانه وجود نداشته و نداره ولی در این جا میشه گفت به معنی واقعی کلمه “تبریز شهر آرزوهایی که مرد”!

  7

  0
 4. reza گفت:

  با سلام حالا شما فکر کنید امکانات عالیه ایران هم به این اضافه بشه واقعا چه بشه ۲۰۲۰ خخخخخخخخخ.. واقعا خجالت هم نمی کشند میگن برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۰ به همراه قطر آماده ایم دوبار در برگزاری لیگ تا به این لحظه برق رفته و هزاران مشکل دیگه با این همه مشکلات واقعا خجالت آوره

  5

  0
 5. ارسلان زارعی گفت:

  از پروژه میدان آذربایجان (نماد خیانت مسئولین عزیزمان)چه خبر؟این پروژه تا کی همین طور خواهد ماند چه کسانی جوابگوی مردم خواهند بودو خائنین را تحویل قوه قضائیه خواهند داد.

  2

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo