این خانه از پای بند ویران است

این خانه از پای بند ویران است
خواجه در بند نقش ایوان
و کپی از نماهای رومی است

پذیرفتن این موضوع چندان سخت نیست که نما در میان مفاهیم مختلف ساختمان سازی از اهمیت بصری اجتماعی تری برخوردار است.
نمای یک ساختمان در حقیقت وجه اجتماعی ساختمان و زبان دیالوگ و تعامل آن با فضای اطرافش است.
نمای هر ساختمان به عنوان عنصری از نمای مجموعه شهری قلمداد میشود
ما در فضای شهری با یک ساختمان رو به رو نیستیم در واقع هر ساختمان جزئی از فضای شهری محسوب میشود که زشتی آن بر فضاهای عمومی تاثیر گذار است.
این روزها کافی است اندکی پیاده در کوچه‌های شهر تبریز قدم بزنید، تا در میان انبوهی از خانه‌ها با ظاهری ابدی، دیوارهای مخملی، طلاکوب و مخصوصاً نمای رومی مواجه شوید.
آن وقت مطمئن خواهید شد که روح اسکندر مقدونی (اگر سری به تاریخ بزنیم، متوجه می‌شویم که اسکندر میخواست شرق و غرب را در هم بیامیزد، میخواست ایرانیان را یونانی کند و هنر و فلسفه و شهر سازی یونانیان را در سراسر امپراطوری باب کند) در قالب معماران ایرانی به این دنیا برگشته تا حسابش را با ما ایرانی ها صاف کند.
ساختمان‌های نما رومی که امروزه لاکچری خطاب می‌شوند و مایه فخر‌فروشی‌اند.


خانه‌های لاکچری، نماهای لاکچری، تزئینات لاکچری، لاکچری..لاکچری…لاکچری
کلمه‌ای که این روزها بیش از خود اروپایی‌ها استفاده میکنیم.بهتر است همین اول کار بدانیم
حتی در تلفظ واژه لاکچری در اشتباهیم و بهتره از واژه  لوکس به جای آن استفاده کنیم.
اما ویژگی یک کالای لوکس چیست؟
۱.زیبایی
۲.کمیابی
۳.کیفیت
۴.قیمت
۵.نمادین بودن
وقتی از زیبایی یک کالای لوکس حرف می‌زنیم باید از منظر زیباشناسی زیبا باشد! زیبا در اینجا یعنی داشتن طراحی خاص و منحصر بفرد که غالبا توسط طراح معروف، با هویت و اصالت است.
مثلا کاخ ورسای لوکس محسوب میشود اما ساختمانی با نمای کپی کار شده از کاخ ورسای در کوچه های تبریز لوکس نیست، چون نه منحصر بفرد است و نه خلاقیت، طراح و هویت و اصالت ایرانی دارد.
خواجه در بند نقش ایوان
و کپی از نماهای رومی است
ای دو صد لعنت برین تقلید باد
ساختمان‌های اصیل با بافت بومی تبدیل شده‌اند به ساختمان های  به اصطلاح لاکچری با نماهایی که با هویت، فرهنگ، هنر و معماری ما بیگانه هستند.
+آخر دیوارهای طلا کوب؟؟؟
-دوست عزیز مگر حرم مطهر است؟
+دنبال خانه های یک طبقه گشتن اتلاف وقت است؟؟؟
-بله قربان دور، دورِ تراکم است.
خلاصه اینکه سرتان را درد نیاورم هر آنچه اسکندر در زمان حیاتش نتوانست انجام دهد، معماران امروزی زحمت کشیده و انجام داده‌اند.
جوری که آدم فکر میکند روح اسکندر در آنها حلول کرده و بر گشته به این دنیا به ادامه یونانی کردن ما!
حالا بیایید این موضوع را از منظر دیگر بررسی کنیم:
در این شهر زبان مشترکی بین نماها وجود ندارد ؛ نه فرهنگ مشترکی برای بیان دارند و نه مصالح یکسانی به کار گرفته شده و نه سبک مشخصی را دنبال میکنند. سلیقه و انتخاب نیز دست کارفرمایان است.
برای همین میتوان از این جمله برداشت های مختلفی کرد:

(افزایش زیبایی های شهری تبریز با نمای کلاسیک رومی)
این جمله را میتوان جمله ‌ای خبری قلمداد کرد و یا آنرا جمله ای کنایه ای با لبخندی تلخ دانست.
واقعیت امروزه جامعه این است که مردم ما این سبک از نماها را پسندیده و از آن استقبال میکنند؛ گواهش را هم در سطح شهر نظاره گر هستید.
نمای رومی کلاسیک با استفاده از سنگ های سفید و کرمی با نور پردازی هایی فاخر در اکثر مناطق شهری تبریز مورد توجه مردم قرار گرفته است.

تبریز که در طول دهه های اخیر بیشترین نماهای مورد استفاده آن منحصر به نمای آجر سه سانتی می شد، هم اکنون شاهد تحول معماری نمای ساختمان های خود می باشد و این امر در آینده منجر به تحول در معماری شهری ما خواهد شد.
اما اینکه این تحول از چه جنسی خواهد بود برداشت های متفاوتی وجود دارد.

آیا راهکاری برای بهبود این شرایط  وجود دارد؟

نظر شما خوانندگان تبریز مدرن چیست؟

با ما در ارتباط باشید.

 

9
5

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۱۰ پاسخ

 1. Bulut گفت:

  گینه ۳ سانت کرپیشلردن چوخ یاخچیترده، اما منیم نظریمه هر منطقنین شهرداریسه خاص او منطقیه گوره
  طرحلر و فرقیله نما و متریال سشسیده اوندا تبریز هش یری بیر بیرنه اوخشامازده و قوزلیخ و شهرین ساختمانلارینین رنگلری و طرحلری چخ فرق الرده

  4

  0
 2. آذربایجانلی گفت:

  سلام، با تشکر از مطالب خوبتون…
  بنظرم نباید در هیچ نمایی زیاده روی بشه، نما رومی خوبه و زیبا اما به اندازه باشه بهتره، نمای سنتی منطقهء خودمون هم مغفول واقع شده متاسفانه در صورتی که پیشینۀ تاریخی فوق العاده ای هم داره اما انگار “لاکچری” محسوب نمیشه!
  خیلی خوب نوشتید: از آجر زرد سه سانت رسیدیم به رومی Frown

  1

  0
 3. ab گفت:

  مدیر تبریز مدرن لازم به ذکر است که ما اکثرا” یک خاصیت داریم و آن “”” مرغ همسایه غاز است “”” که اکثر ما در همه امور زندگی کپی خارجیها را می زنیم از اسم بچه ها ( یک زمان همه اسمها عربی شده بود حالا اسمی روی بچه میگذارند که آدم نمی داند اسم پسر است یا دختر ) از نوع پوشش حرف زدن غذا و …… بنابراین توقع نداشته باشید کسی که پای ماهواره نشسته لباس مارک دار می پوشد و پیتزا و بلوبری می خورد از پیام رسانهای خارجی ( تلگرام و واتساپ و…..) استفاده می کند تعصب ملی و میهنی داشته باشد.

  5

  1
 4. ناشناس گفت:

  یعنی هیشکی نباید نمای ساختمانش سنگ بلوکی باشه؟ حتمأ باید آجرش کنه؟

  1

  0
 5. Arashtbz گفت:

  ما فعلا نمای جایگزین و زیباتری نداریم … واین نوع نما بسیار زیبا و شکیل و چهره شهر رو خیلی زیباتر جلوه می ده .به نظر من خیلی قشنگن

  7

  1
 6. شبنم گفت:

  به نظر من از هر جنسی باشه خیلی خیلی زیباتر از اون آجر نماهای سه سانت معمولی هست نمای ساختمانها و فضای سبزی اولین مواردی هستند که به چهره یک شهر شخصیت میدن و مورد قضاوت شهروندان و به ویژه گردشگران قرار میگیرن. من به عنوان یک شهروند از دیدن ساختمانهای شیک و مدرن چه رومی وچه اروپایی احساس غرور میکنم

  4

  2
 7. ناشناس گفت:

  این دیگه چجور پستی هست گذاشتید … اول برید اون ساختمانهای آجر سه سانتی زرد رنگ آبرو ریز که رنگ بیماری و نماد بی هنری هست رو جمع کنید بعدا راجع به نماهای سنگی که کاملا از دل زمینهای خودمون استخراج میشه و نماکاری میشه نظر بدید .. آجر که نما نیست با آجر بنای ساختمان رو میسازن بعد نما میزنن الان کل ساختمانهای آجر سه سانتی مخصوصا طرفای جدید الاحداث باغمیشه که هیچ همخوانی با هویت تبریز نداره رو باید نماکاری کنن

  7

  3
 8. فرشید طالب گفت:

  خیلی ممنون که یکی از دردهای ما رو بیان کردید. امروزه مردم آنقدر ازخود و اصل خود بی خبر و خالی شده اند که هیچ حرفی را قبول ندارند. متاسفانه سازمان های نظارتی هم هیچ اقدامی از زمان شروع اپیدمی نماهای رومی برای جلوگیری از گسترش این نماهای غیروطنی و ناهنجار نشان نداده اند و اکنون مانند سرطانی بدخیم در جای جای شهر شاهد تکثیر این نماها بر روی ساختمانهای آن هستیم. به راستی کجاست اصالت و تاریخ کشورمان. تظاهر به اشرافی گر و خوی خود برتر نشان دادند در شهر تبریز غوغا می کند حتی شدیدتر از تهران….

  3

  0
 9. محمد گفت:

  خیلی خیلی زیبا و خوش فرم هستند
  واقعا چهره شهری تبریز رو متحول کرده اند
  خواهشا جبه نگیرید
  چرا از نماهای بد منظر سه سانت و سیمانی که منجر به زشتی چهره شهر شده بودند انتقاد نمیکردین و اومدین از نمای رومی که از سنگ ساخته شده و خراب نمیشود و مثل عمارت ساعت و سایر باناهی سنگی قدیمی تبریز برای آیندگان به یادگار خواهند ماند انتقاد میکنین؟!!!!!!!!!!!!!!!

  5

  1
 10. مهدی گفت:

  هیچ مردمی روی زمین به اندازه آذربایجانی ها و تبریزی ها با فرهنگ و هویت خودشون مشکل ندارن

  3

  5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

افزودن شکلک

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo